↓na obsah↓

page: 1 2 3 4 5 6 7

idtermvalue
501 stránka WWW Dokument sítě World Wide Web. Stránka WWW se obvykle skládá ze souboru HTML a přidružených souborů grafiky a skriptů, které jsou umístěny v konkrétním počítači v jednom adresáři (a mohou být tedy identifikovány adresou URL).
502 střední vrstva Nazývá se také vrstva serveru aplikace. Logická vrstva mezi uživatelským rozhraním nebo klientem sítě WWW a databází. Je obvyklá v místech serverů WWW a v místech instalace obchodních objektů. Viz klientská vrstva; vrstva zdrojů dat.
503 stripe set Vztahuje se k ukládání dat jejich identickým rozdělením do různých jednotek. Blok stripe set neposkytuje odolnost proti chybám, na rozdíl od bloku stripe set s paritou. Viz odolnost proti chybám; oddíl; stripe set s paritou.
504 stripe set s paritou Metoda ochrany dat, při které jsou data rozdělena do velkých bloků na všech discích v poli. Paritní informace poskytují redundantnost dat. Tato metoda poskytuje odolnost proti chybám. Viz odolnost proti chybám; stripe set.
505 strom, adresářový Koncepční model používaný k popisu adresářové struktury souborového adresáře nebo serveru WWW.
506 Structured Query Language Viz jazyk SQL
507 stub Rutina, která neobsahuje žádný spustitelný kód a je obvykle tvořena komentáři popisujícími rutinu, která bude umístěna na daném místě. Slouží jako zástupný objekt později vytvořené rutiny.
508 systém DNS Systém přidělování adres názvů domén (například microsoft.com) a adres IP (například 172.21.13.45) v síti Internet. Adresa názvu domény je používána ve srozumitelné podobě a je automaticky převáděna na číselnou adresu IP používanou softwarem pro směrování paketů. Akronym DNS představuje také službu Domain Name Service, což je nástroj sítě Internet implementující systém DNS. Servery DNS (nazývané také názvové servery) udržují databáze obsahující adresy a uživatel k nim má transparentní přístup.
509 systémový název zdroje dat Název, který může používat kterýkoli proces v počítači. Pomocí systémových názvů zdrojů dat provádí služba IIS přístup ke zdrojům dat ODBC.
510 Systems Network Architecture Viz architektura SNA
511 T1 Telefonní standard v USA představující přenosové zařízení na úrovni digitálního signálu 1 (DS1) s přenosovou rychlostí 1 544 Mb/s v Severní Americe a 2 048 Mb/s v Evropě. Přenosová rychlost přibližně odpovídá šířce pásma dvaceti čtyř linek s rychlostí 56 kb/s. Okruh T1 může poskytovat služby minimálně 48 modemům při rychlosti 28,8 kb/s nebo 96 modemům při rychlosti 14,4 kb/s. Okruhy T1 se používají také pro hlasová telefonická spojení. Jedna linka T1 přenáší 24 telefonických spojení s 24 telefonními čísly. Při hlasovém přenosu se spojení T1 musí rozdělit na 24 samostatných okruhů.
512 T3 Telefonní standard USA představující přenosová zařízení na úrovni digitálního signálu 3 (DS3). Šířkou pásma odpovídá 28 linkám T1. Přenosová rychlost je 44 736 Mb/s. T3 se někdy nazývá 45megabitový okruh.
513 tabulka ASCII Tabulka 7bitových či 8bitových kódů, pomocí nichž jsou přiřazeny číselné hodnoty až 256 znakům, například písmenům, číslicím, interpunkčním znaménkům, řídicím znakům a jiným symbolům. Tabulka ASCII byla vytvořena v roce 1968 za účelem standardizování přenosů dat mezi různorodými hardwarovými a softwarovými systémy. Je integrována do většiny minipočítačů a osobních počítačů.
514 tabulka FAT Systém uspořádání a správy souborů v operačním systému MS-DOS. Tabulka FAT je datová struktura vytvořená systémem MS-DOS na disku při jeho formátování. Jakmile systém MS-DOS uloží soubor na formátovaný disk, umístí informace o uloženém souboru do tabulky FAT a v případě požadavku na daný soubor jej znovu načte. Tabulka FAT je jediným systémem souborů v operačním systému MS-DOS. Viz NTFS.
515 TCP/IP Viz protokol TCP/IP.
516 technologie ATM Síťová technologie umožňující přenos dat hlasu, videa a přenos rámců v reálném čase. Data (včetně dat přenášených v rámcích) jsou rozdělena do paketů o velikosti 53 bajtů, které jsou přenášeny mezi dvěma uzly v systému rychlostmi od 1,5 do 622 Mb/s. Technologie ATM je definována v širokopásmovém protokolu ISDN na úrovni odpovídající úrovním 1 a 2 v modelu ISO/OSI. V současné době se používá v místních sítích (LAN) obsahujících pracovní stanice a osobní počítače. Viz protokol ISDN; model ISO/OSI.
517 technologie OLE Sada integrujících standardů pro přenos a sdílení informací mezi klientskými aplikacemi. Protokol umožňující vytváření složených dokumentů s vloženými propojeními na aplikace, takže uživatel při provádění úprav nemusí přepínat mezi aplikacemi. Technologie OLE je založena na modelu COM (Component Object Model) a umožňuje vývoj opakovaně použitelných objektů, které lze spustit ve více aplikacích. Tato technologie se velmi často využívá při obchodování, kde tabulky, textové editory, finanční balíčky a další aplikace mohou sdílet a propojovat různorodé informace v architekturách klient/server.
518 telefonické připojení Jedná se o připojení využívající veřejnou telefonní síť místo vyhrazeného okruhu nebo jiného typu soukromé sítě. Nazývá se také pomalé připojení.
519 Telefonické připojení sítě Součást operačního systému Windows, která umožňuje připojení uživatelů ke vzdáleným sítím, například k síti Internet a k soukromým sítím.
520 telnet Protokol, který umožňuje uživateli sítě Internet připojit se ke vzdálenému počítači v síti Internet a zadávat do něj příkazy stejným způsobem, jako by používal textový terminál připojený přímo k tomuto počítači. Telnet je součástí sady protokolů TCP/IP.
521 The Active Group Viz Active Group
522 The Open Group Společnost nadřazená mnoha normalizačním organizacím včetně The Active Group. V současnosti spravuje technologii ActiveX, X/Open a OSF.
523 token ring Typ sítě s uzly zapojenými do okruhu. Jednotlivé uzly neustále předávají řídicí zprávu (token) na další. Kterýkoli uzel, který má token, může odeslat zprávu. Pojem token ring je často používán u standardu IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) 802.5, který představuje nejběžnější typ pro síť token ring. Viz místní síť (LAN).
524 TP Viz zpracování transakcí
525 Transmission Control Protocol/Internet Protocol Viz protokol TCP/IP
526 třída V jazyce Microsoft Visual Basic Scripting Edition (VBScript) se jedná o formální definici objektu. Třída slouží jako šablona, ze které se při spuštění vytváří instance objektu. Třída určuje vlastnosti objektu a metody používané k řízení chování objektu. Viz Microsoft Visual Basic Scripting Edition.
527 třívrstvá architektura Rozdělení aplikace v síti do tří logických vrstev: vrstva uživatelského rozhraní, logická vrstva a databázová vrstva. Vrstvy mohou obsahovat jednu či více součástí. V nejvyšší vrstvě může být například jedno či několik uživatelských rozhraní, jednotlivá uživatelská rozhraní mohou komunikovat současně s několika aplikacemi ve střední vrstvě a tyto aplikace mohou používat najednou několik databází. Součásti ve vrstvě mohou být spuštěny v počítači odděleném od ostatních vrstev a komunikovat s ostatními součástmi pomocí sítě.
528 typ obsahu Typ souboru (například textový, grafický nebo zvukový) obvykle označený příponou názvu souboru (například TXT, GIF nebo WAV).
529 údaje o využití Informace, pomocí nichž může správce zjistit způsob, jakým uživatelé přistupují k danému serveru a využívají jej. Analýzou těchto dat může správce zjistit, které oblasti serveru jsou nejvíce (a nejméně) oblíbené a jaké jsou nejčastěji používané navigační cesty na serveru.
530 událost Jakákoli akce generovaná uživatelem nebo ovládacím prvkem ActiveX, na kterou může program odpovědět. Typické události zahrnují stisknutí tlačítka klávesnice, volbu tlačítka klepnutím myší a další akce prováděné myší. Kód, který na tyto akce odpovídá, píší programátoři.
531 ukládání skriptu ASP do vyrovnávací paměti Funkce prostředí ASP, která dočasně ukládá veškerý výstup skriptu až do ukončení provádění skriptu a potom jej odesílá klientovi.
532 UNC Viz cesta UNC.
533 Uniform Resource Locator Viz adresa URL
534 Universal Naming Convention Viz cesta UNC
535 URL Viz adresa URL.
536 Usenet Nejoblíbenější hierarchie diskusních skupin v síti Internet.
537 uzel Počítač připojený k síti označovaný také jako hostitel. Uzel je také spojení určitého druhu. V místní síti představuje uzel zařízení připojené k síti, které je schopné komunikovat s dalšími zařízeními v síti.
538 uživatelský typ Hodnota DWORD přiřazená identifikátoru v metabázi, která určuje způsob použití dat.
539 vazba Způsob, jakým kód Microsoft Visual Basic využívá automatizaci k přístupu k objektům v jiných aplikacích. Viz automatizace; statická vazba; dynamická vazba.
540 VB Viz jazyk VBA.
541 VBA Vývojové prostředí a jazyk založený na jazyce Visual Basic, který může být využíván v aplikacích.
542 VBScript Viz jazyk VBScript.
543 vícedomý hostitel Hostitel s připojením k více fyzickým sítím. Hostitel může odesílat a přijímat data pomocí kteréhokoli spojení, ale nesměruje provoz na jiné uzly. Viz hostitel; směrovač.
544 vícevrstvá architektura Někdy se také nazývá třívrstvá architektura. Jedná se o techniku sloužící k vytváření aplikací obvykle rozdělených na vrstvu uživatelskou, obchodní a datových služeb. Tyto aplikace jsou vytvářeny ze služeb komponent založených na objektovém modelu, například na modelu COM. Viz třívrstvá architektura.
545 Virtual Reality Modeling Language Viz jazyk VRML
546 virtuální adresář Název adresáře použitý v adrese, který odpovídá fyzickému adresáři na serveru. Někdy se nazývá mapování adresy URL.
547 virtuální dokument Termín, který se někdy používá pro dokumenty vytvořené automaticky jako odpověď na informace poskytnuté uživatelem. Také se nazývá dynamický dokument. Virtuální dokument se vytváří pouze jako odpověď na požadavek prohlížeče a není uložen trvale ve fyzickém adresáři. Příkladem virtuálního dokumentu je stránka ASP.
548 virtuální server Nazývá se také server WWW. Virtuální počítač umístěný na serveru s protokolem HTTP, který se však uživateli jeví jako samostatný server HTTP. V jednom počítači může být umístěno několik virtuálních serverů, z nichž každý může spouštět vlastní programy a má individuální přístup ke vstupním a periferním zařízením. Každý virtuální server má vlastní název domény a adresu IP a jeví se uživateli jako jednotlivý server WWW nebo FTP. Někteří poskytovatelé služeb sítě Internet používají virtuální servery pro klienty, kteří chtějí používat vlastní názvy domén.
549 virtuální stroj Software, který vystupuje jako hardwarové zařízení, například program umožňující spouštění aplikací napsaných pro procesor Intel na procesorech Motorola.
550 virtuální stroj jazyka Java Software v počítači, ve kterém jsou spouštěny aplety v jazyce Java.
551 vlastnosti dokumentu Informace o dokumentu a jeho fyzickém umístění na pevném disku.
552 vlastnosti odkazu Informace o dokumentu HTML a úplná adresa URL, která je mu přiřazena.
553 vnitroprocesová komponenta Komponenta spuštěná v procesu klienta. Obvykle se jedná o knihovnu DLL.
554 volající Klient, který volá metodu objektu. Volající nemusí vždy být autorem objektu. Například klient A může vytvořit objekt X a předá tento odkaz klientovi B. Klient B potom může tento odkaz používat k vyvolání metody objektu X. V tomto případě je autorem klient A a volajícím klient B.
555 volání Přenesení provádění programu do některé části kódu (obvykle podrutiny), přičemž jsou uloženy informace potřebné k obnovení provádění programu v bodě volání poté, co volaná část kódu provádění programu dokončí. Při volání podrutiny je jí často předána jedna či několik hodnot (nazývaných argumenty nebo parametry), které může potom použít a případně upravit.
556 volání RPC V programování se jedná o volání, kdy jeden program volá druhý program ve vzdáleném systému. Druhý program obvykle provede úkol a vrátí jeho výsledky prvnímu programu.
557 VRML Viz jazyk VRML.
558 vrstva zdrojů dat Logická vrstva, která představuje počítač se systémem DBMS, například databází serveru SQL. Viz klientská vrstva; střední vrstva.
559 výchozí brána V protokolu TCP/IP se jedná o mezilehlé síťové zařízení v místní síti, které má přehled o síťových ID v jiných počítačových sítích v síti Internet. Proto může odesílat pakety do jiných bran tak dlouho, dokud nejsou doručeny do brány spojené s určeným cílem.
560 výchozí dokument Někdy se také nazývá výchozí domovská stránka. Jedná se o soubor odeslaný serverem WWW po obdržení adresy URL, která neudává název souboru. Tento dokument může server vytvořit automaticky nebo se může jednat o vlastní soubor umístěný do příslušného adresáře správcem.
561 vyhledávací mechanismus Způsob hledání jiných serverů v síti.
562 vyhledávací řetězec Viz omezení dotazu.
563 vyhledávací rozhraní Viz dotazovací formulář.
564 vyhledávací výraz Viz omezení dotazu.
565 výjimka V programování se jedná o problém nebo změnu podmínek, v jejichž důsledku procesor zastaví prováděnou činnost a řeší situaci pomocí samostatné rutiny. Výjimka je podobná přerušení. Oba termíny se týkají situací, kdy procesor použije samostatnou sadu instrukcí.
566 výměna informací Řada signálů potvrzujících, že lze uskutečnit komunikaci nebo přenos informací mezi počítači nebo jinými zařízeními. Hardwarová výměna informací je výměna signálů pomocí speciálních obvodů (jiných než datových), ve kterých každé zařízení udává svou připravenost odesílat či přijímat data. Softwarová výměna informací je tvořena signály přenášenými stejnými obvody, kterými jsou přenášena data, například při vzájemné komunikaci modemů pomocí telefonního připojení.
567 vyrovnávání zatížení Sdílení požadavků na informace rovnoměrně všemi aktivními uzly v clusteru serverů. Toho lze dosáhnout staticky přímým svázáním klientů s různými záložními servery nebo dynamicky, kdy je každý klient svázán s jiným záložním serverem podle rozhodnutí softwarového nebo hardwarového zařízení. Vyrovnání zatížení služeb HTTP v systému Windows 2000 Advanced Server poskytuje funkce vyrovnávání zatížení sítě.
568 vytváření clusterů Vzájemné propojení několika počítačů za účelem sdílení prostředků a zatížení. Každý počítač, který je členem clusteru, se nazývá uzel. Uzly v clusteru mohou mít svá vlastní zařízení pro ukládání dat nebo mohou sdílet společné zařízení. Vytváření clusterů obvykle zahrnuje podporu pro vyrovnávání zatížení, odolnost proti chybám a přepojení při selhání (failover). Viz vyrovnávání zatížení; uzel; odolnost proti chybám; přepojení při selhání.
569 vytvořit instanci Vytvoření instance určitého objektu.
570 W3C Viz organizace W3C.
571 WAN Viz rozlehlá síť
572 Web Distributed Authoring and Versioning Viz rozšíření WebDAV
573 WebDAV Viz rozšíření WebDAV.
574 Windows Internet Name Service Viz server WINS
575 Windows Open Services Architecture Viz architektura WOSA
576 Windows Script Host Viz prostředí WSH
577 World Wide Web Viz síť WWW
578 World Wide Web Consortium Viz organizace W3C
579 WOSA Viz architektura WOSA.
580 WSH Viz prostředí WSH.
581 WWW Viz síť WWW.
582 XML Viz jazyk XML.
583 XSL Viz jazyk XSL.
584 zabezpečení PGP Způsob zabezpečení, který využívá šifrování s veřejným klíčem. Viz šifrování s veřejným klíčem.
585 zablokování Situace, ke které dochází v operačních systémech nebo databázích, kdy ani jeden z několika procesů nemůže pokračovat v činnosti, protože každý čeká na uvolnění prostředků pokračováním ostatních procesů.
586 začlenění na straně serveru Mechanizmus pro začlenění dynamického textu do dokumentů pro síť WWW. Začlenění na straně serveru je představováno zvláštními příkazovými kódy, které jsou rozpoznány a interpretovány serverem a jejichž výstup je umístěn do dokumentu před jeho odesláním do prohlížeče. Pomocí začlenění na straně serveru lze například přidat do textu souboru časové nebo datové razítko.
587 základní ověřování Ověřovací protokol podporovaný většinou prohlížečů včetně aplikace Internet Explorer. Jedná se o metodu ověřování, která kóduje přenos dat uživatelského jména a hesla. Základní ověřování se někdy nazývá ověřování typu „prostý text“, protože kódování Base-64 může pomocí volně dostupných dekódovacích nástrojů rozluštit kdokoli. Je třeba si uvědomit, že kódování nemá stejný význam jako šifrování. Viz integrované ověřování systému Windows; šifrování.
588 zápatí U publikování v síti WWW se jedná o krátký dodatek k jednotlivým stránkám WWW odesílaný serverem. Viz začlenění na straně serveru.
589 zapouzdření Pracovat se sadou strukturovaných informací jako s celkem, aniž by byla ovlivněna nebo zjištěna její vnitřní struktura. V oblasti komunikace může být zpráva nebo paket vytvořený podle protokolu (například paket TCP/IP) společně se svými údaji o formátování považován za nerozlišený proud bitů, který je potom rozdělen do paketů podle protokolu nižší úrovně (například jako pakety ATM) a odeslán přes určitou síť. V místě určení jsou pakety složeny a zpráva je znovu vytvořena ve formátu, ve kterém byla zapouzdřena prvním protokolem.
590 zařízení fat server Server v architektuře klient/server, který provádí většinu zpracování a přenechává klientovi minimální nebo žádnou zátěž.
591 zařízení thin server Architektura typu klient/server, v níž je většina aplikací spuštěna v klientském počítači (nazývaném zařízení fat client) a příležitostné datové operace jsou prováděny na vzdáleném serveru. Tato konfigurace přináší vysoký výkon klienta, komplikuje však úlohy správy, například inovaci softwaru. Viz zařízení fat server.
592 zásady Podmínky zadané správcem systému, například rychlost vypršení platnosti hesla účtu a povolený počet neúspěšných pokusů o připojení uživatelem před zablokováním účtu. Tyto zásady spravují účty takovým způsobem, aby se předešlo napadením pomocí náhodného hesla nebo sledem velkého počtu zadání hesla.
593 zatřiďovací hodnota Malé množství binárních dat, obvykle nepřesahující 160 bitů, odvozených ze zprávy pomocí zatřiďovacího mechanizmu. Zatřiďovací procedura je jednosměrná. Neexistuje žádný proveditelný způsob, jak ze zatřiďovací hodnoty odvodit původní zprávu nebo i některou z jejích vlastností, a to ani při znalosti zatřiďovacího algoritmu. Pokud jedna zpráva projde znovu stejným zatřiďovacím algoritmem, je vždy vytvořena stejná zatřiďovací hodnota. Pro zprávy, které se vzájemně liší například i o jediný znak, mohou být vytvořeny velmi odlišné zatřiďovací hodnoty.
594 zdroj dat Název používaný aplikací při požadavcích na připojení k datovému zdroji ODBC. Určí název počítače a (volitelně) databázi, do které se název zdroje dat (DNS) mapuje. Systémový zdroj dat je takový zdroj dat, který je dostupný všem uživatelům, kteří používají daný počítač. Zdroje dat používané u serveru WWW musí být systémové zdroje dat.
595 zdroj tříd Objekt, který implementuje rozhraní IClassFactory umožňující vytváření objektů konkrétní třídy.
596 znaková sada ASCII Standardní 7bitový kód představující znaky sady ASCII pomocí binárních hodnot. Hodnoty kódu jsou v rozmezí 0 až 127. Ve většině systémů osobních počítačů se používá rozšířený 8bitový kód ASCII obsahující dalších 128 znaků pro speciální symboly, znaky jiných jazyků a grafické symboly.
597 zpětné volání Funkce poskytovaná službou IIS, která umožňuje přístup ke službě IIS pomocí rozšíření rozhraní ISAPI nebo filtru.
598 zpracování transakcí Zpracování obchodních transakcí v počítači v reálném čase, jak jsou tyto transakce systémem přijímány. Nazývá se také online zpracování transakcí (OLTP).
599 zprostředkovatel dat Software, který implementuje metody a rozhraní OLE DB.
600 zprostředkovatel rozhraní ADSI Aplikace poskytující implementaci rozhraní ADSI umožňující přístup ke klientským aplikacím rozhraní ADSI.

page: 1 2 3 4 5 6 7