↓na obsah↓

page: 1 2 3 4 5 6 7

idtermvalue
1 10BaseT Varianta sítě Ethernet umožňující připojení stanic kroucenou dvojlinkou.
2 Access Control List Viz seznam ACL
3 ACL Viz seznam ACL.
4 Active Directory Service Interfaces Viz rozhraní ADSI
5 Active Group Normalizační organizace, která pracuje v rámci skupiny The Open Group, což je otevřený řídicí výbor vedený zájmy zákazníků zodpovědný za pokračující vývoj a správu technologií ActiveX a jejich licencování.
6 Active Server Pages Viz prostředí ASP
7 ActiveX Termín zastřešující technologie společnosti Microsoft umožňující vývojářům vytvářet interaktivní obsah pro síť WWW. Jedná se o sadu technologií nezávislých na jazyce, které umožňují, aby softwarové součásti napsané v různých jazycích spolupracovaly v síťových prostředích. Jádrem technologie ActiveX jsou modely COM (Component Object Model) a DCOM (Distributed Component Object Model). Tyto technologie jsou licencovány u skupiny The Open Group a jsou implementovány na více platformách. Viz model COM; rozhraní CGI; model DCOM; Java.
8 ActiveX Data Objects Viz objekty ADO
9 Address Resolution Protocol Viz protokol ARP
10 ADO Viz objekty ADO.
11 adresa IP Jedinečná adresa, která identifikuje hostitele v síti. Označuje počítač jako 32bitovou adresu, která je v celé síti s protokolem TCP/IP jedinečná. Adresa IP je obvykle ve tvaru desítkových čísel oddělených tečkami, který popisuje každý oktet (osm bitů neboli jeden bajt) adresy IP jako desítkovou hodnotu a každý oktet odděluje tečkou. Například: 172.16.255.255.
12 adresa URL Konvence vytváření názvů jednoznačně označujících umístění počítače, adresáře nebo souboru v síti Internet. Adresa URL také určuje odpovídající protokol sítě Internet, jako je HTTP nebo FTP. Například: http://www.google.com/
13 adresář CGI bin Adresář na serveru, kde jsou uloženy skriptovací programy CGI. Obvykle má název CGI-bin nebo CGI-scripts.
14 adresář URL Viz virtuální adresář.
15 adresářová služba Aplikační programové prostředky (middleware), které umožňují nalezení správné a úplné síťové adresy na základě částečného názvu nebo adresy zadané v dialogovém okně. Viz middleware.
16 ADSI Viz rozhraní ADSI.
17 agent Proces, který v aplikacích typu klient/server působí jako prostředník mezi klientem a serverem. V protokolu SNMP (Simple Network Management Protocol) se informace agenta skládají z poznámek o uživateli, fyzického umístění počítače a typů služeb, o kterých jsou podávány zprávy na základě konfigurace počítače. Viz katalogový agent.
18 agregace Postup sestavování při implementaci objektů komponent, kdy nový objekt je možné sestavit pomocí jednoho nebo více existujících objektů, které podporují některá nebo všechna požadovaná rozhraní nového objektu.
19 aktivace JIT Schopnost objektu modelu COM být aktivován pouze v případě potřeby pro provádění požadavků od klienta. Objekty mohou být dezaktivovány i v případě, kdy k nim klienti mají odkazy. Tím způsobem jsou účinněji využívány prostředky na serveru, které by jinak byly nečinné.
20 aktivita Sada objektů modelu COM, která má jediný distribuovaný logický podproces provádění. Každý objekt modelu COM náleží k jedné aktivitě.
21 aktivní skript Skript, který lze implementovat v různých jazycích, trvalých formátech a podobně, a který může spolupracovat s jinými ovládacími prvky ActiveX.
22 aktivní skriptování Technologie společnosti Microsoft, která pomocí modelu COM spouští skripty jiných výrobců v aplikaci Microsoft Internet Explorer bez ohledu na jejich jazyk či jiné prvky implementace. Viz prostředí ASP; automatizace; komponenta modelu COM; skript; skriptovací stroj.
23 alias Název, který mapuje část adresy URL na fyzický adresář na serveru. Obecně se jedná o jednoduchý název používaný místo adresy IP, cesty k adresáři a jiných identifikátorů. Viz název hostitele; virtuální adresář; virtuální server.
24 American National Standards Institute Viz organizace ANSI
25 American Standard Code for Information Interchange Viz tabulka ASCII
26 anonymní server FTP Umožňuje uživateli získat dokumenty, soubory, programy a další archivovaná data z kteréhokoli místa v síti Internet, aniž by musel zadat své přihlašovací jméno a heslo.
27 anotační soubor Přehled informací obsažených v daném adresáři pro službu FTP. Tento přehled se automaticky zobrazuje prohlížečům.
28 ANSI Viz organizace ANSI.
29 apartment, typ podprocesu Podproces sloužící k provádění volání objektů komponent nakonfigurovaných pro typ procesu apartment. Každý objekt existuje v podprocesu typu apartment po dobu života objektu. Všechna volání daného objektu jsou prováděna v tomto podprocesu typu apartment.
30 API Viz rozhraní API.
31 aplet Malá část kódu, kterou lze přenášet v síti Internet a spouštět v klientských počítačích. Tento termín často popisuje programy v podobě vnořených objektů v dokumentech formátu HTML v síti WWW.
32 aplikace Počítačový program, například textový procesor nebo tabulkový kalkulátor, nebo skupina skriptů ASP a komponent, která plní podobné úkoly.
33 aplikace pro síť WWW Softwarový program, který jako základní komunikační protokol používá protokol HTTP a informace ze sítě WWW doručuje uživateli v jazyce HTML. Také se používá označení „aplikace založená na síti WWW“.
34 Application Programming Interface Viz rozhraní API
35 architektura CORBA Specifikace vyvinutá v roce 1992 skupinou Object Management Group (OMG), ve které části programů (objekty) komunikují s jinými objekty v jiných programech bez ohledu na to, že jsou dané programy napsány v různých programovacích jazycích a spuštěny na různých platformách. Program požádá o objekt pomocí modulu ORB (Object Request Broker), a proto nemusí znát strukturu programu, ze kterého objekt pochází. Architektura CORBA je určena pro práci v objektově orientovaných prostředích.
36 architektura DNA Architektura aplikací pro síť WWW aplikovaná společností Microsoft.
37 architektura klient/server Model počítačového zpracování, kde klientské aplikace spuštěné v osobním počítači získávají přístup k informacím na vzdálených serverech nebo hostitelských počítačích. Klientská část aplikace je obvykle optimalizována pro interakci s uživatelem, zatímco serverová část poskytuje centralizované funkce pro více uživatelů.
38 architektura SNA Rozšířený komunikační rámec vyvinutý společností IBM k definování síťových funkcí a vytvoření standardů umožňujících výměnu a zpracování dat mezi různými modely počítačů. Architektura SNA obsahuje oddělené vrstvy. Změny jsou prováděny v jedné vrstvě, ostatní vrstvy se nemusí měnit.
39 architektura WOSA Standardy pro vytváření aplikací používajících služby systému Windows, které jsou nezávislé na platformě.
40 argument Konstanta, proměnná nebo výraz předávaný do procedury.
41 ARP Viz protokol ARP.
42 ASCII Viz tabulka ASCII.
43 ascii Příkaz v klientském programu služby FTP, který vydá serveru FTP pokyn k odeslání či přijetí souborů v textovém formátu ASCII. Viz tabulka ASCII.
44 ASP Viz prostředí ASP.
45 asynchronní přenos Typ datového přenosu při komunikaci pomocí modemu, při kterém jsou data odesílána přerušovaně po jednotlivých znacích a nikoli ve stálém proudu se znaky oddělenými pevnými časovými intervaly. Každý přenesený znak je tvořen počtem datových bitů (vlastní znak), před kterými je signál „počátku znaku“ označovaný jako spouštěcí bit, a na konci pak následuje volitelný paritní bit následovaný signály „konce znaku“ 1, 1,5 nebo 2, zvanými závěrné bity.
46 Asynchronous Transfer Mode Viz technologie ATM
47 ATM Viz technologie ATM.
48 atribut LCID Funkce systému Windows, která určuje nastavení operačního systému podle geografického umístění (země).
49 atributy Název nebo struktura pole v databázovém záznamu. Atributy databázového záznamu představuje také velikost pole nebo typ informací, které pole obsahuje. V jazycích využívajících značky, jako jsou například SGML a HTML, představují atributy dvojici názvu a hodnoty ve tvaru prvku mezi značkami, která upravuje určité funkce daného prvku.
50 auditování Proces, pomocí kterého operační systém zjišťuje a zaznamenává události související se zabezpečením, například pokusy o vytvoření, otevření nebo odstranění objektů, jako jsou soubory a adresáře. Záznamy těchto událostí jsou uloženy v souboru označovaném jako protokol zabezpečení, jehož obsah je dostupný pouze uživatelům s odpovídajícím oprávněním. Viz protokol zabezpečení.
51 automatické vytvoření seznamu adresářů Poskytování výchozího seznamu adresářů při obdržení adresy URL bez názvu souboru. Označováno také jako procházení adresářů.
52 automatizace Technologie založená na modelu COM umožňující dynamickou vazbu k objektům modelu COM při běhu programu (runtime). Automatizace byla dříve označována jako automatizace OLE a automatizace ActiveX.
53 autorizace Právo používat systém a v něm uložená data, zejména ve vzdálených počítačích v síti otevřené pro více osob. Autorizace je obvykle nastavena správcem systému, správcem serveru nebo vlastníkem serveru a kontrolována počítačem. Proto je zapotřebí, aby uživatel poskytl určitý typ identifikace, například číslo kódu nebo heslo, které by počítač mohl ověřit a porovnat s interními záznamy. Používají se také termíny oprávnění či privilegium.
54 b/s Viz bity za sekundu
55 baud Měřítko rychlosti přenosu dat. Obvykle popisuje rychlost přenosu dat modemem.
56 bezstavový objekt Objekt bez soukromého stavu získaného provedením jednoho nebo více volání klientů.
57 BIND Viz systém DNS.
58 bity za sekundu Rychlost přenosu datových bitů prostřednictvím komunikačního média, například přenosového kabelu nebo modemu.
59 blok ECB Datová struktura vytvořená a používaná službou IIS, která slouží ke komunikaci s rozšířením ISAPI.
60 booleovský Popisuje logické hodnoty (pravda či nepravda). Mnoho jazyků přímo podporuje booleovský typ dat, který obsahuje předdefinované hodnoty pro stav pravda a nepravda, jiné jazyky implementují booleovské hodnoty pomocí celočíselných typů dat, obvykle (nikoli však vždy) se hodnota 0 rovná hodnotě nepravda a nenulové hodnoty odpovídají hodnotě pravda. Dotazy s booleovskými operátory (AND, OR, NOT a NEAR) jsou označovány jako booleovské dotazy.
61 booleovský výraz Výraz, jehož výsledkem je booleovská hodnota.
62 brána Zařízení propojující sítě používající odlišné komunikační protokoly, které tak umožňuje výměnu informací mezi nimi. Brána přenáší informace a převádí je do podoby kompatibilní s protokoly používanými přijímací sítí.
63 bytecode Forma kódu jazyka Java spustitelná uvnitř virtuálního stroje jazyka Java. Nazývá se také interpretovaný kód, pseudokód a p-kód.
64 CA Viz certifikační úřad
65 časná vazba Viz statická vazba.
66 časový limit Nastavení automaticky rušící požadavek klienta, pokud na něj do určitého časového rozmezí nebyla odeslána odpověď.
67 časté otázky Obvykle se jedná o dokument obsahující základní otázky a odpovědi na ně. Návštěvník může časté otázky FAQ nalézt na mnoha serverech WWW. Otázky FAQ slouží k uvedení návštěvníka do tématu nebo předmětu serveru WWW a k nabídnutí všeobecných informací o nejvhodnějším využití serveru.
68 Certificate Revocation List Dokument udržovaný a publikovaný certifikačním úřadem (CA), ve kterém jsou uvedeny certifikáty, které tento certifikační úřad odvolal. Viz certifikační úřad.
69 certifikační úřad Organizace, která vydává, spravuje a odvolává certifikáty.
70 certifikát serveru Jedinečná digitální identifikace tvořící základ funkcí zabezpečení serveru WWW protokolem SSL. Certifikáty serveru lze obdržet od důvěryhodných nezávislých organizací a poskytují uživatelům možnost ověření totožnosti serveru WWW.
71 certifikát, digitální Zašifrovaný soubor obsahující informace pro identifikaci uživatele nebo serveru, které slouží k ověření identity. Nazývá se také ověřovací certifikát. Pokud je digitální certifikát vydán klientovi, nazývá se klientský certifikát. Jestliže je vydán správci serveru, nazývá se certifikát serveru. Viz dvojice klíčů; certifikát, klientský.
72 certifikát, klientský Digitální certifikát, který má podobnou funkci jako řidičský průkaz nebo pas. Klientské certifikáty mohou obsahovat podrobné identifikační informace o uživateli a o organizaci, která certifikát vystavila. Viz certifikát, digitální.
73 cesta UNC Konvence vytváření názvů používaných pro fyzické adresáře.
74 cesta URL Termín, který se někdy používá k označení úplné adresy URL odeslané serveru. Cesta URL může, ale nemusí obsahovat název určitého souboru. Viz adresa URL.
75 cesta, fyzická Cesta k adresáři podle konvence UNC (Universal Naming Convention). Viz cesta, relativní.
76 cesta, relativní Cesta k adresáři podle konvence UNC se zástupnými symboly nebo znaky na některých úrovních. Termín relativní cesta se také někdy používá k označení fyzické cesty odpovídající adrese URL. Viz adresa URL.
77 CGI Viz rozhraní CGI.
78 číslo portu Číslo označující určitou aplikaci v síti Internet. Například výchozí číslo portu služby WWW je 80.
79 čistič mezipaměti objektů Kód, který v mezipaměti periodicky hledá objekty, které lze odstranit. Z mezipaměti odstraňuje soubory, které nebyly v poslední době použity, a proto je jejich použití v blízké budoucnosti nepravděpodobné.
80 CLSID Viz ID třídy
81 cluster serverů Skupina serverových počítačů spojených sítí fyzicky i softwarově, která poskytuje funkce clusteru, jako je odolnost proti chybám a vyrovnávání zatížení. Viz odolnost proti chybám; vyrovnávání zatížení.
82 COM Viz model COM.
83 Common Gateway Interface Viz rozhraní CGI
84 Common Object Request Broker Architecture Viz architektura CORBA
85 Component Object Model Viz model COM
86 cookies Prostředek, pomocí kterého může server nebo skript na základě protokolu HTTP udržovat informace o klientském počítači. Cookies jsou malé textové soubory uložené v prohlížeči uživatele serverem WWW. Obsahují informace o uživateli, například identifikační číslo, heslo, způsob nakupování na serveru WWW a počet jeho návštěv daného serveru. Server WWW má k informacím v souborech cookies přístup při každém připojení uživatele k tomuto serveru.
87 CORBA Viz architektura CORBA.
88 crawler Viz prohledávací nástroj
89 CryptoAPI Viz Microsoft Cryptographic API.
90 cyklus V protokolování se jedná o uzavření existujícího protokolového souboru a otevření nového.
91 Data Encryption Standard Viz norma DES
92 datagram Nezávislá entita dat nesoucí informace dostatečné k přesměrování ze zdroje na cílový počítač bez ohledu na předcházející výměnu mezi zdrojovým a cílovým počítačem a přenosovou síť. Viz rámec; paket.
93 DAV Viz rozšíření WebDAV.
94 DCOM Viz model DCOM.
95 dědičnost Obecně se jedná o schopnost nově vytvořeného objektu automaticky převzít (zdědit) vlastnosti existujícího objektu. Například nově vytvořený podřízený adresář může zdědit nastavení řízení přístupu z nadřazeného adresáře.
96 démon Síťový program, který provádí funkce údržby, aniž by byl volán uživatelem. Démon je spuštěn na pozadí a je aktivován v případě potřeby, například za účelem opravy chyby, po které jiný program nemůže provést zotavení.
97 DES Viz norma DES.
98 DHCP Viz protokol DHCP.
99 DHTML Viz rozšíření DHTML.
100 digitální podpis Část digitálního certifikátu obsahující šifrovací klíč, který jednoznačně identifikuje držitele certifikátu. Viz certifikát, klientský; dvojice klíčů.

page: 1 2 3 4 5 6 7