↓na obsah↓

page: 1 2 3 4 5 6 7

idtermvalue
301 objekt kontextu transakce Objekt sloužící k povolení dynamického začleňování jednoho nebo více objektů do jedné transakce klientem.
302 objektová orientace Nejnovější přístup k přesnému modelování skutečného světa v počítačových aplikacích - objektová orientace je zastřešující pojem popisující technologie, které umožňují vytvářet softwarové produkty, které jsou vysoce modulární a opakovaně použitelné. Aplikace, data, sítě a počítačové systémy jsou používány jako objekty, které lze volně kombinovat a přizpůsobovat, a nikoli jako systém s pevně danými vztahy. Aplikace potom nemusí být vázána na určitý systém, ani data na určitou aplikaci. Čtyřmi hlavními objektově orientovanými pojmy jsou zapouzdření, předávání zpráv, dědičnost a pozdní vazba.
303 objekty ADO Rozhraní pro programování aplikací určených pro přístup k datům používané s přidruženou technologií pro přístup k datům (například OLE DB). Je implementováno pomocí modelu COM.
304 obnovení po selhání Úplné obnovení funkce uzlu serveru po jeho selhání.
305 obrácené vyhledávání DNS Hledání adres IP odpovídajících názvu domény.
306 obrazová mapa Obrázek obsahující více hypertextových odkazů na stránce WWW. Klepnutím na různé části obrázku může uživatel přejít k jiným prostředkům v jiné části stránky WWW, na odlišnou stránku WWW nebo do jiného souboru. Obrazová mapa, kterou může představovat fotografie, kresba nebo montáž několika různých kreseb či fotografií, slouží často jako mapa prostředků nacházejících se na konkrétním serveru WWW. Obrazovou mapu lze vytvořit pomocí skriptů CGI. Obrazové mapy mohou být na straně serveru nebo klienta. Obrazové mapy na straně serveru mapují všechny adresy URL na serveru. Obrazové mapy na straně klienta skripty na straně serveru nevyžadují, protože mapování adres URL je obsaženo v souboru HTML. Viz skripty CGI; hypertextový odkaz.
307 ODBC Viz rozhraní ODBC.
308 oddíl Část fyzického disku, která funguje tak, jako by se jednalo o fyzicky oddělenou jednotku.
309 odkaz Viz hypertextový odkaz.
310 odolnost proti chybám Schopnost počítače nebo operačního systému reagovat na katastrofické události či chyby, například na výpadek napájení nebo selhání hardwaru, způsobem, který zajišťuje, že nedojde ke ztrátě nebo poškození žádných dat. Toho lze dosáhnout záložním bateriovým napájením, zálohováním hardwaru, opatřeními v operačním systému nebo libovolnou kombinací těchto opatření. V síti odolné proti chybám má systém schopnost pokračovat v činnosti bez ztráty dat nebo dojde k jeho vypnutí, restartování a zotavení všech procesů probíhajících v okamžiku selhání. Viz replikace; přepojení při selhání (failover).
311 odpojená sada záznamů Sada záznamů v mezipaměti klienta, která již nemá aktivní připojení k serveru. Pokud je nutné provést nějakou akci pomocí původního zdroje dat, například aktualizovat data, je nutné připojení znovu navázat.
312 oktet Osm za sebou následujících bitů neboli bajt. Tento termín byl vytvořen, protože některé počítačové systémy připojené k síti Internet používaly bajt s více než osmi bity.
313 OLE Viz rozhraní OLE DB,technologie OLE.
314 omezení dotazu Omezení dotazu zužuje předmět vyhledávání. Nazývá se také vyhledávací výraz nebo vyhledávací řetězec.
315 omezení šířky pásma Nastavení maximální části celkové kapacity sítě, kterou může daná služba používat. Zatížení požadavky sítě Internet na serveru může jeho správce libovolně omezovat tím, že nepovolí přijímání požadavků v celém rozsahu. Tak lze ušetřit prostředky pro jiné programy, například pro elektronickou poštu.
316 omezení třídy Všeobecný termín, který se někdy používá k označení kontroly přístupu pomocí filtrování adresy IP a filtrování názvu hostitele.
317 OMG Viz skupina OMG.
318 Open Database Connectivity Viz rozhraní ODBC
319 ORB Viz rozhraní ORB.
320 organizace ANSI Dobrovolná nezisková organizace sdružující americké obchodní a průmyslové skupiny založená v roce 1918 za účelem vývoje obchodních a komunikačních norem. Poskytuje rámcovou podporu skupinám, které stanovují normy ve specifických oborech, jako je například Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE). Organizace ANSI je představitelem organizace ISO (International Standards Organization) na území Spojených států. Jejím produktem jsou například doporučení k používání programovacích jazyků, jako jsou FORTRAN, C a COBOL. Normy, které organizace ANSI schválí, se často nazývají normy ANSI (například ANSI C je verze jazyka C schválená organizací ANSI). Viz tabulka ASCII; znaková sada ASCII; soubor ASCII.
321 organizace IETF Organizace zaměřená na vývoj a návrh protokolů pro síť Internet. IEFT je velké a otevřené mezinárodní společenství návrhářů sítí, jejích operátorů, prodejců a specialistů, které se zabývá se vývojem architektury sítě Internet a hladkým provozem této sítě. Nyní pracuje pod záštitou nevládní mezinárodní organizace Internet Society, která je zaměřena na celosvětovou spolupráci a koordinaci v rámci sítě Internet a jejích vnitřních technologií a aplikací. Další informace najdete na adrese http://www.isoc.org/.
322 organizace ISO Dobrovolná nezávislá organizace založená v roce 1946, která zodpovídá za vytváření mezinárodních norem v mnoha odvětvích včetně počítačů a komunikace. Jejími členy jsou národní normalizační organizace 89 členských zemí, včetně organizace ANSI pro USA. Viz organizace ANSI.
323 organizace W3C Mezinárodní průmyslové konsorcium založené v roce 1994 za účelem vývoje společných standardů pro síť WWW, které je společně tvořeno z institutů MIT/LCS (Massachusetts Institute of Technology Laboratory for Computer Science) v Severní Americe, INRIA (Institut National de Recherche en Informatique et en Automatique) v Evropě a Keio University Shonan Fujisawa Campus v Asii. Konsorcium W3C bylo založeno ve spolupráci s organizací CERN, která zakládala síť WWW, a s podporou agentury DARPA a Evropské komise. Další informace najdete na adrese http://www.isoc.org/.
324 ověřovací certifikát Viz certifikát, digitální.
325 ověřování Proces, pomocí kterého systém vyhodnocuje přihlašovací informace uživatele. Jméno a heslo uživatele je porovnáno se seznamem ověřených položek a pokud systém najde shodu, je přístup povolen do rozsahu, který je v seznamu u daného uživatele uveden.
326 ověřování algoritmem Digest Metoda ověřování, která odesílá informace o jménu a heslu uživatele přes síť jako zatřiďovací hodnotu. Viz ověřování; zatřiďovací hodnota; porovnání zatřiďovací hodnoty.
327 ověřování heslem Viz ověřování.
328 ovládací prvek U grafického uživatelského rozhraní (GUI) se jedná o objekt na obrazovce, se kterým může uživatel provést určitou akci. Nejběžnější ovládací prvky jsou pravděpodobně tlačítka, na která může uživatel klepnout a vybrat tak určitou možnost, a posuvníky, které se používají k pohybu v dokumentu nebo k nastavení textu v okně.
329 ovládací prvky ActiveX Opakovaně použitelné softwarové součásti založené na technologii ActiveX. Pomocí těchto součástí lze na stránky WWW, do počítačových aplikací nebo nástrojů pro vývoj softwaru přidávat speciální funkce, například animace nebo rozevírací nabídky. Ovládací prvky ActiveX lze psát v různých programovacích jazycích, například v jazyce C, C++, Visual Basic či Java.
330 Packet INternet Groper Viz příkaz PING
331 paket Přenosová jednotka s pevnou maximální velikostí, která obsahuje binární informace reprezentující data i hlavičku s číslem ID, zdrojovou a cílovou adresou a daty kontroly chyb. Informační jednotka posílaná prostřednictvím sítě.
332 paměť RAM Paměť na bázi polovodičů, ze které může procesor (či jiná hardwarová zařízení) číst data a zapisovat je do ní. Přístup k místům pro ukládání dat může být prováděn v libovolném pořadí. Je třeba si uvědomit, že různé typy paměti ROM umožňují náhodný přístup, ale nelze do nich zapisovat. Termín RAM je obecně chápán jako energeticky závislá paměť umožňující zápis i čtení. Informace uložené v paměti RAM jsou při vypnutí počítače ztraceny.
333 parametr Hodnota předaná ve volání funkce.
334 parita Míra shodnosti nebo rovnosti. V počítačové terminologii obvykle představuje proceduru pro kontrolu chyb, při které musí být počet jedniček vždy stejný (lichý nebo sudý) u každé bezchybně přenesené skupiny bitů. Pokud je parita kontrolována po jednotlivých znacích, jedná se o metodu VRC (Vertical Redundancy Checking). V případě, že je kontrolována po blocích, jedná se o metodu LRC (Longitudinal Redundancy Checking). V obvyklé komunikaci mezi modemy je parita jedním z parametrů, který musí být při výměně informací shodně nastaven u obou stran před zahájením přenosu. Viz odolnost proti chybám; stripe set; stripe set s paritou.
335 PGP Viz zabezpečení PGP.
336 PING Viz příkaz PING.
337 podproces Základní entita, které operační systém přiděluje čas procesoru. Podproces může provést kteroukoli část kódu aplikace, včetně části aktuálně prováděné jiným podprocesem. Všechny podprocesy jednoho procesu sdílejí stejný virtuální adresový prostor, globální proměnné a prostředky operačního systému pro daný proces.
338 Point-to-Point Protocol Viz protokol PPP
339 Point-to-Point Tunneling Protocol Viz protokol PPTP
340 pole Seznam hodnot dat stejného typu, na jejichž každý prvek lze odkazovat pomocí výrazu tvořeného názvem pole následovaným indexovým výrazem. Pole jsou základní součástí datových struktur, které představují základ programování.
341 pole RAID Metoda ukládání dat, při které jsou data (společně s informacemi sloužícími ke kontrole chyb, například paritními bity) distribuována mezi dva či více pevných diskových jednotek. Tato metoda zvyšuje výkon a spolehlivost ukládání dat. Diskové pole je řízeno softwarem pro správu pole a řadičem disku, který spravuje opravu chyb. Pole RAID se obvykle používá u síťových serverů. Několik definovaných úrovní pole RAID poskytuje různé úrovně přístupové rychlosti, spolehlivosti a ceny. Systém Windows obsahuje tři úrovně pole RAID: Úroveň 0, Úroveň 1 a Úroveň 5.
342 pomalé připojení Připojení pomocí modemu, obvykle 14 400 b/s až 56 000 b/s.
343 popisný název Používá se také termín název hostitele. Název nahrazující adresu IP, například www.microsoft.cz místo 172.16.255.255.
344 porovnání zatřiďovací hodnoty Jakmile klient nebo server přijme jako součást ověřovacího schématu zatřiďovací hodnotu, vytvoří pomocí obecně známé hodnoty klíče (například hesla) zatřiďovací hodnotu a porovná tuto generovanou hodnotu s přijatou zatřiďovací hodnotou. Pokud jsou tyto hodnoty shodné, je ověření přijato. Viz replikace.
345 poskytovatel služeb sítě Internet Veřejný poskytovatel vzdálených připojení k síti Internet. Společnost nebo vzdělávací instituce umožňující vzdáleným uživatelům připojení k síti Internet pomocí telefonického připojení nebo nainstalováním pronajímaných linek.
346 potvrzení Fáze transakce, kdy jsou všechny interakce dokončeny a změní se trvalý stav přidružené databáze.
347 pouze anonymní přihlášení Umožňuje vzdálený přístup pouze pomocí účtu IUSR_název_počítače. Vzdálení uživatelé se k tomuto počítači mohou připojit bez uživatelského jména či hesla a mají pouze oprávnění přidělená danému účtu. Anonymní přístup se běžně používá u serverů v síti Internet.
348 pozdní vazba Viz dynamická vazba.
349 PPP Viz protokol PPP.
350 PPTP Viz protokol PPTP.
351 pracovní adresář Termín, kterým je někdy označován adresář, v němž je nainstalován software serveru WWW.
352 pracovní podproces Podproces vytvořený součástí, rozhraním ISAPI nebo filtrem určený k provádění asynchronního zpracování. Pomocí pracovních podprocesů lze uvolnit vstupně-výstupní podprocesy služby IIS, které tak mohou zpracovávat další požadavky.
353 pracovní sada Paměť RAM přidělená procesu v operačním systému Windows.
354 Practical Extraction and Report Language Viz jazyk Perl
355 přebytečné slovo Nevýznamné slovo, jako je a, ten nebo jsou, , které je při indexování vynecháno. Nazývá se také ignorované slovo.
356 předání V komunikaci se jedná o proces přenosu kopie souboru z místního počítače do vzdáleného počítače pomocí modemu nebo sítě. U komunikačních připojení s modemem tento proces obvykle zahrnuje instrukce pro vzdálený počítač, aby se připravil k přijetí souboru na disk a čekal na započetí přenosu.
357 předávání parametrů Viz marshaling
358 předávání zpráv Způsob vzájemné interakce paralelně spuštěných procesů.
359 překlad adres IP Způsob mapování popisných názvů na adresy IP. Viz popisný název.
360 přepojení při selhání Při selhání jednoho počítače převezme dané požadavky automaticky druhý počítač. Uživatel přepojení nezpozoruje.
361 přesměrování Proces zápisu do jiného souboru či zařízení (nebo čtení z jiného souboru či zařízení), než které by normálně byly zdrojem nebo cílem. Pomocí přesměrování lze automaticky odeslat požadavek uživatele ze zastaralé adresy URL na novou.
362 Pretty Good Privacy Viz zabezpečení PGP
363 příkaz PING Příkaz používaný k ověřování připojení k jednomu nebo více vzdáleným hostitelům. Nástroj ping používá pakety ICMP požadavků a odpovědí na odezvu ke zjišťování, zda je funkční určitý systém IP v síti. Slouží k diagnostikování selhání sítě IP a směrovačů. Viz protokol ICMP; směrovač.
364 připojení s funkcí Udržování otevřených připojení Připojení HTTP, které není uzavřeno po ukončení výměny dat.
365 připojený uživatel Uživatel, který právě používá služby serveru WWW.
366 přiřazování Viz mapování přípon názvů souborů.
367 přístup Úspěšné načtení dat z mezipaměti namísto z pomalejšího pevného disku nebo paměti RAM, úspěšné vyhledání záznamu v databázi odpovídajícího dotazu nebo stažení dokumentu, například domovské stránky, ze serveru WWW. Viz údaje o využití.
368 proces V systému Windows se jedná o objekt, který se skládá ze spustitelného programu, sady adres virtuální paměti a podprocesu. V systému UNIX se jedná o synonymum podprocesu. Viz podproces.
369 procházení adresářů Funkce, která automaticky poskytuje výchozí stránku WWW se seznamem dostupných adresářů prohlížečům, které v požadované adrese URL nezadaly konkrétní soubor.
370 programové zabezpečení Procedurální logika poskytovaná komponentou k určení toho, zda je klient oprávněn k provedení požadované operace.
371 programový soubor Soubor, který spouští aplikaci nebo program. Programový soubor má příponu názvu EXE, PIF, COM, CMD nebo BAT.
372 prohledávací nástroj Viz prohledávací nástroj (spider).
373 prohledávací nástroj Rychlý automatizovaný program, například vyhledávací stroj či programy pro vytváření indexů a katalogů, které požadují stránky WWW daleko rychleji, než je toho schopen člověk. Mezi jiné běžně používané termíny nahrazující název spider jsou crawler či robot.
374 prohlížeč Nazývá se také prohlížeč sítě WWW. Klientské rozhraní, které umožňuje uživateli zobrazit dokumenty ve formátu HTML v síti WWW, v jiné síti či ve svém počítači, používat hypertextové odkazy mezi nimi a přenášet soubory. Prohlížečem je například aplikace Microsoft Internet Explorer.
375 prostředí ASP Skriptovací prostředí na straně serveru, pomocí něhož lze vytvářet dynamické stránky WWW nebo vyvíjet aplikace pro síť WWW. Stránky ASP jsou soubory obsahující značky jazyka HTML, text a příkazy skriptů. Pomocí volání komponent modelu COM mohou stránky ASP provádět úkoly, jako je například připojení k databázi nebo obchodní výpočty. Pomocí skriptů ASP může uživatel přidávat na stránky WWW interaktivní obsah nebo vytvářet aplikace pro síť WWW, které jako rozhraní pro zákazníky používají stránky ve formátu HTML.
376 prostředí WSH Jazykově nezávislý skriptovací hostitel pro skriptovací stroje technologie ActiveX na 32bitových platformách systému Windows.
377 protokol Způsob komunikace počítačů v síti Internet. Nejběžnější protokol v síti WWW je HTTP. Dalšími protokoly v síti Internet jsou FTP, Gopher a telnet. Protokol je součástí úplné adresy URL prostředku.
378 protokol ARP Protokol TCP/IP, pomocí kterého lze určit hardwarovou adresu (neboli fyzickou adresu) uzlu v místní síti (LAN) připojené k síti Internet v případě, že je známa pouze adresa IP (logická adresa). Požadavek protokolu ARP je odeslán do sítě a uzel s odpovídající adresou IP odešle odpověď se svou hardwarovou adresou. Ačkoli protokol ARP technicky představuje pouze protokol pro vyhledání hardwarové adresy a k opačnému procesu slouží protokol RARP (Reverse ARP), používá se obvykle termín protokol ARP pro oba procesy. Protokol ARP je omezen na systémy fyzické sítě, které podporují vysílané pakety. Je definován ve specifikaci RFC 826. Viz protokol RARP; protokol TCP/IP.
379 protokol DHCP Protokol TCP/IP, který síti připojené k síti Internet umožňuje přiřazovat hostiteli dočasné adresy IP v okamžiku, kdy se hostitel připojí k síti.
380 protokol dvoufázového potvrzení Protokol zajišťující, aby transakce, které se vztahují k více než jednomu serveru, byly dokončeny na všech serverech nebo na žádném. Dvoufázové potvrzení je koordinováno správcem transakcí a podporují je správci prostředků.
381 protokol FTP Protokol sloužící ke kopírování souborů do vzdálených počítačových systémů nebo z těchto systémů v síti používající protokol TCP/IP, jako je například síť Internet. Tento protokol umožňuje také uživatelům pomocí příkazů FTP pracovat se soubory, například zobrazovat seznamy souborů a adresářů ve vzdáleném systému.
382 protokol HTTP Protokol architektury klient/server používaný pro přístup k informacím v síti WWW.
383 protokol ICMP Rozšíření protokolu IP (Internet Protocol). Protokol ICMP umožňuje generování chybových zpráv, zkušebních paketů a informačních zpráv vztahujících se k protokolu IP. Viz příkaz PING.
384 protokol IP Součást protokolu TCP/IP, která směruje zprávy z jednoho umístění v síti Internet do druhého. Protokol IP odpovídá za správné adresování a odesílání paketů TCP v síti. Představuje velmi účinný systém doručování bez přímého spojení, který nezaručuje, že pakety dosáhnou cíle nebo že budou přijaty v pořadí, v jakém byly odeslány. Viz paket.
385 protokol Kerberos Základní prostředek zabezpečení systému Windows pro vnitřní přihlášení i přihlášení ze sítě intranet. Protokol Kerberos zajišťuje zabezpečené používání distribuovaných softwarových komponent. Viz kryptografie; šifrování.
386 protokol LDAP Síťový protokol navržený pro práci se zásobníky TCP/IP, pomocí nichž extrahuje informace z hierarchického adresáře. Představuje tak nástroj, kterým mohou uživatelé v datech vyhledávat konkrétní informace, například uživatelské jméno, elektronickou adresu, zabezpečovací certifikát nebo jiné kontaktní informace.
387 protokol NNTP Protokol sloužící k distribuci síťových diskusních příspěvků na serverech NNTP a klientech NNTP (programy pro čtení příspěvků) v síti Internet. Protokol NNTP umožňuje distribuci, dotazování, načítání a vystavování diskusních příspěvků pomocí spolehlivého přenosu příspěvků v síti Internet založeného na vysílání proudu dat. Protokol NNTP je navržen tak, že diskusní příspěvky jsou ukládány do centrální databáze na serveru, takže uživatelé mohou vybírat určité položky, které si chtějí přečíst. Podporováno je rovněž indexování, křížové odkazy a vypršení platnosti starých zpráv. Protokol je definován ve specifikaci RCF 977.
388 protokol PPP Sada standardních protokolů pro rámce a ověřování. Tato sada společně se službou vzdáleného přístupu RAS (Remote Access Service) systému Windows zajišťuje schopnost spolupráce se softwarem pro vzdálený přístup od jiných dodavatelů. Protokol PPP vyjednává parametry konfigurace u více vrstev modelu OSI (Open Systems Interconnection). Tento protokol je standardem v síti Internet pro sériovou komunikaci a definuje způsob výměny datových paketů s jinými systémy založenými na síti Internet pomocí modemového spojení.
389 protokol PPTP Specifikace virtuálních soukromých sítí, v nichž jsou některé uzly místní sítě (LAN) propojeny pomocí sítě Internet. Protokol PPTP je otevřený standard, který podporuje převážnou většinu síťových protokolů - IP, IPX a Microsoft Networking (NetBEUI). Společnosti mohou pomocí protokolu PPTP a využíváním poskytovatele služeb sítě Internet nebo jiného provozovatele pro vzdálená telefonická připojení snížit náklady a složitost.
390 protokol RARP Protokol TCP/IP, pomocí kterého lze určit adresu IP (neboli logickou adresu) uzlu v místní síti (LAN) připojené k síti Internet v případě, že je známa pouze hardwarová adresa (fyzická adresa). Ačkoli akronym RARP představuje pouze protokol pro vyhledání adresy IP (a protokol ARP představuje opačný proces), používá se obvykle akronym ARP pro oba procesy.
391 protokol SMTP Protokol TCP/IP určený k odesílání zpráv po síti z jednoho počítače na druhý. Tento protokol se používá ke směrování elektronické pošty v síti Internet.
392 protokol SNMP Protokol pro správu sítě v rámci protokolu TCP/IP. V protokolu SNMP sledují agenti, kteří mohou být hardwaroví i softwaroví, činnost různých zařízení v síti a odesílají zprávy do pracovní stanice konzoly sítě. Řídicí informace o jednotlivých zařízeních jsou udržovány ve struktuře zvané řídicí blok informací. Viz MIB (Management Information Base).
393 protokol SSL Protokol poskytující zabezpečenou datovou komunikaci pomocí šifrování a dešifrování. Protokol SSL používá pro specifické porty TCP/IP šifrování s veřejným klíčem RSA. Slouží k provádění obchodních plateb. Alternativní metodou je protokol S-HTTP (Secure-HTTP), který se používá spíše k šifrování specifických dokumentů WWW a nikoli celé relace. Protokol SSL je obecný šifrovací standard. Lze jej také použít u aplikací WWW vyžadujících zabezpečené spojení, jako jsou aplikace elektronického obchodování, a u kontroly přístupu k placeným službám v síti WWW.
394 protokol TCP/IP Komunikační standard pro všechny počítače v síti Internet. Protokol TCP na straně odesílání dělí data, která mají být odeslána, na datové segmenty. Protokol IP zařazuje segmenty do paketů obsahujících datové segmenty spolu s adresou odesilatele a cílového místa. Protokol IP poté pakety odesílá k doručení do směrovače. Na straně příjemce protokol IP přijme pakety a rozloží je zpět na segmenty dat. Protokol TCP je uspořádá do původní sady dat. Viz paket.
395 protokol zabezpečení Protokol generovaný bezpečnostní branou firewall nebo jinými zařízeními, ve kterém jsou zaznamenávány události s potenciálním vlivem na zabezpečení (například pokusy o přístup nebo příkazy) a informace o uživatelích spojených s těmito událostmi.
396 protokolování Ukládání informací o událostech, ke kterým došlo v bezpečnostní bráně firewall nebo v síti.
397 proxy Softwarový program spojující uživatele se vzdáleným místem pomocí spojovací brány.
398 řadič domény U domény systému Windows 2000 Server se jedná o server, který ověřuje přihlašování do domény a spravuje zásady zabezpečení a řídicí databázi pro danou doménu.
399 řadič prostředků Služba, která při procesu umožňuje synchronizaci a správu dočasných zdrojů jednoduchým a účinným sdílením objektů modelu COM. Řadič prostředků ODBC spravuje například sdružená databázová připojení. Viz rozhraní ODBC.
400 RAID Viz pole RAID.

page: 1 2 3 4 5 6 7