↓na obsah↓

page: 1 2 3 4 5 6 7

idtermvalue
201 ISO/OSI Viz model ISO/OSI.
202 ISP Viz poskytovatel služeb sítě Internet
203 izolace pro vývojáře Softwarová funkce umožňující vytváření a testování skriptů bez připojení k serveru WWW.
204 izolace procesu Spouštění aplikace nebo komponenty mimo serverový proces. Viz mimoprocesová komponenta.
205 Java Objektově orientovaný programovací jazyk vyvinutý společností Sun Microsystems, Inc. V současné době je použití jazyka Java nejčastější při programování malých aplikací (apletů) pro síť WWW.
206 Java Database Connectivity Viz rozhraní JDBC
207 JavaBeans Model objektů vyvinutý společností SunSoft sloužící ke spolupráci s mnoha jinými objekty včetně COM a CORBA. CORBA. Viz architektura CORBA; model COM.
208 JavaScript Skriptovací jazyk vyvinutý společností Netscape Communications, který je syntakticky blízký jazyku Java. Jazyk JavaScript však není pravý objektově orientovaný jazyk a oproti jazyku Java má omezený výkon, protože není kompilovaný. Ke spuštění kódu jazyka JavaScript je nutný prohlížeč sítě WWW s podporou jazyka JavaScript. Nyní představuje otevřený standard známý jako specifikace jazyka ECMA 262. Viz JScript.
209 jazyk HTML Jednoduchý jazyk využívající značky, který slouží k vytváření hypertextových dokumentů přenositelných z jedné platformy na druhou. Soubory HTML jsou jednoduché textové soubory ASCII s vloženými kódy (uvedenými značkami), které označují formátování a hypertextové odkazy. Jedná se o formátovací jazyk používaný u dokumentů v síti WWW. Viz rozšíření DHTML; jazyk XML; jazyk SGML.
210 jazyk Perl Interpretovaný jazyk založený na jazyku C a několika nástrojích jazyka UNIX. Jazyk Perl obsahuje výkonné funkce pro práci s řetězci, pomocí nichž extrahuje informace z textových souborů. Může složit řetězec a odeslat jej do příkazového prostředí jako příkaz. Z toho důvodu je často používán k úkolům správy systému. Program v jazyce Perl se nazývá skript. Jazyk Perl vyvinul Larry Wall v laboratoři Jet Propulsion Laboratory úřadu NASA. Viz skript.
211 jazyk SGML Norma ISO (ISO 8879:1986) poskytující formální systém definování obecných jazyků využívajících značky. Jedná se o mezinárodní normu pro definování metod nezávislých na zařízení a systému, které představují elektronickou formu textů. SGML je metajazyk, to znamená prostředek formálního popisu jazyka, v tomto případě jazyka využívajícího značky. Viz jazyk HTML; organizace ISO; jazyk XML.
212 jazyk SQL Mezinárodní standardní jazyk pro definování a přístup k relačním databázím.
213 jazyk VBScript Implementace jazyka Microsoft Visual Basic. VBScript je implementován jako rychlý, přenositelný a nenáročný interpret, který se používá v prohlížečích sítě WWW a jiných aplikacích využívajících ovládací prvky ActiveX a aplety jazyka Java.
214 jazyk VRML Jazyk pro kódování třírozměrných aplikací HTML.
215 jazyk XML Datový formát pro výměnu strukturovaných dokumentů v síti WWW. Název jazyka XML, který lze přeložit jako rozšiřitelný jazyk využívající značky, odráží skutečnost, že tento jazyk nemá pevně stanovaný formát jako HTML. Jazyk XML umožňuje používání jazyka SGML v síti WWW. Nejedná se o jednotný jazyk využívající značky. Je to metajazyk, který umožňuje vytvářet jazyk využívající značky. Běžný jazyk využívající značky definuje způsob popisování informací v určité třídě dokumentů (například jazyk HTML). V jazyce XML mohou autoři definovat vlastní jazyk využívající značky pro mnoho tříd dokumentů.
216 jazyk XSL Mechanizmus šablon, s jehož pomocí lze učit způsob převodu dokumentů v jazyce XML na zobrazitelné struktury. Ačkoli jazyk XSL definuje gramatiku pokročilých charakteristik formátování, lze pomocí něj také generovat zobrazitelný formát HTML nebo jiné strukturované jazyky využívající značky.
217 JDBC Viz rozhraní JDBC.
218 JIT Viz aktivace JIT.
219 Joint Photographic Experts Group Viz formát JPEG
220 JPEG Viz formát JPEG.
221 JScript Otevřená implementace jazyka JavaScript společnosti Microsoft. Jazyk JScript odpovídá specifikaci jazyka ECMA 262.
222 just-in-time Viz aktivace JIT
223 katalogový agent Automatický softwarový program, který periodicky otevírá všechny soubory v určené sadě adresářů a indexuje jejich obsah. Nazývá se také prohledávací nástroj (crawler).
224 klíč Uzel v registru systému Windows nebo metabázi služby IIS. Klíč může obsahovat dílčí klíče a hodnotové položky. Například: Environment je klíč registru HKEY_CURRENT_USER.
225 klíč relace Digitální klíč vytvořený klientem, zašifrovaný a odeslaný na server. Pomocí tohoto klíče jsou šifrována data odesílaná klientem. Viz certifikát; digitální podpis; dvojice klíčů.
226 klíčové slovo V technologii vyhledávání se jedná o důležité slovo použité k indexování obsahu. Viz přebytečné slovo. V programování jde o slovo používané pouze pro příkaz nebo jiné programové instrukce.
227 klient Počítač v místní síti (LAN) nebo v síti Internet, který má přístup ke sdíleným síťovým prostředkům poskytovaným jiným počítačem označovaným jako server. Jedná se také o aplikaci nebo proces, který vyžaduje službu od určitého procesu nebo komponenty. Klient usnadňuje připojení k serverovým počítačům a spravuje a předkládá informace získané z těchto zdrojů. V prostředí klient/server je klientským počítačem obvykle pracovní stanice. V kontextu objektů modelu COM se jedná o program, který má přístup ke službě poskytované jinou komponentou nebo tuto službu využívá.
228 knihovna DLL Funkce operačních systémů skupiny Microsoft Windows podporujících spustitelné rutiny (obvykle sloužící specifické funkci nebo sadě funkcí) uložené odděleně jako soubory s příponou DLL stažené jen při vyvolání programem, který je potřebuje. Tím se šetří paměť při provádění programu a je umožněno opětovné použití kódu.
229 knihovna typů Binární soubor popisující metody, vlastnosti a datovou strukturu komponent.
230 kolokace Instalování a údržba počítače u poskytovatele služeb sítě Internet (ISP), který je vlastněn jinou společností nebo skupinou. Společnost může například umístěním (kolokací) jednoho ze svých serverů u poskytovatele služeb sítě Internet snížit náklady nebo zjednodušit rozsáhlé inovace.
231 komponenta modelu COM Binární soubor obsahující kód pro jeden či několik zdrojů tříd, třídy modelu COM, mechanizmus zadávání položek registru, kód zavádění a podobně. Viz model COM; model DCOM.
232 komponenta podporující oba procesy Komponenta podporující modely s podprocesem typu apartment a s volným podprocesem. Viz apartment, typ podprocesu.
233 komunikační protokol Sada pravidel a standardů umožňujících vzájemné propojení počítačů a výměnu informací s minimálním množstvím chyb. Některé komunikační protokoly obsahují další protokoly, například hardwarové protokoly a protokoly přenosu souborů. Mezi tyto protokoly patří HTTP (Hypertext Transfer Protocol), TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol) a SNA (Systems Network Architecture).
234 kořen aplikace Kořenový adresář aplikace. Všechny adresáře a soubory obsažené v kořenu aplikace se pokládají za část aplikace. Také se nazývá výchozí adresář aplikace.
235 kryptografie Obor zabývající se přenosem informací v kódované formě, aby pouze zamýšlený příjemce mohl tyto informace dekódovat a zjistit tak jejich význam. Kódovaným informacím se běžně říká šifrované informace.
236 kurzor Indikátor na obrazovce, například blikající podtržítko nebo obdélník, který označuje místo zobrazení znaku zadaného pomocí klávesnice. V aplikacích a operačních systémech používajících myš se jedná o šipku nebo jinou ikonu na obrazovce, jejíž pohyb je ovládán pohybem myši. Termín může také představovat část softwaru, která do aplikace vrací řádky dat. Ve výsledné sadě kurzor označuje aktuální pozici v této sadě.
237 ladicí nástroj Softwarový nástroj sloužící ke zjišťování chyb ve zdroji programu nebo skriptu, který pracuje tak, že postupně provádí spouštění kódu aplikace krok po kroku a prohlíží obsah proměnných kódu.
238 LAN Viz místní síť
239 LCID Viz atribut LCID.
240 LDAP Viz protokol LDAP.
241 Lightweight Directory Access Protocol Viz protokol LDAP
242 Locale Identifier Viz atribut LCID
243 localhost Zástupný symbol názvu počítače, ve kterém je program spuštěn. Místní hostitel localhost používá vyhrazenou adresu IP 127.0.0.1.
244 logická jednotka Pododdíl rozšířeného oddílu na pevném disku. Viz rozšířený oddíl.
245 Mail nebo Messaging Applications Programming Interface Viz rozhraní MAPI
246 Management Information Base Viz soubory MIB
247 MAPI Viz rozhraní MAPI.
248 mapování adresy URL Termín, který se někdy používá pro přiřazování adresy URL k fyzickému adresáři. Viz virtuální adresář.
249 mapování MIME Způsob konfigurování prohlížečů tak, aby zobrazovaly soubory v různých formátech. Rozšíření protokolu pro poštu v síti Internet umožňující odesílání 8bitových zpráv elektronické pošty, které slouží k podpoře rozšířených znakových sad, hlasové pošty, obrazových faxů atd.
250 mapování přípon názvů souborů Přidružení všech souborů s danou příponou názvu k určitému programu. Například ve výchozím nastavení v Průzkumníku Windows jsou všechny soubory s příponou TXT přidruženy k Poznámkovému bloku.
251 marshaling Proces vytváření balíčků z parametrů metod rozhraní a jejich odesílání za hranice podprocesu nebo procesu.
252 maska podsítě Parametr konfigurace TCP/IP, který extrahuje z adresy IP konfiguraci sítě a hostitele.
253 MD5 Šifrovací metoda používaná v síti Internet.
254 MDAC Viz součásti MDAC.
255 Message Digest 5 Viz MD5
256 metabáze Struktura sloužící k ukládání nastavení konfigurace služby Internet Information Services. Metabáze provádí některé funkce totožné se systémovým registrem, ale používá méně prostoru na disku.
257 metadata Data popisující jiná data. Například služba Indexing Service musí spravovat data popisující data v rejstříku obsahu.
258 metavývojové prostředí Termín, který se někdy používá u procesů vývoje stránek WWW a nastavení serveru WWW.
259 metoda Procedura nebo funkce, která je prováděna u objektu.
260 metoda události Procedura vyvolaná pouze určitou událostí, například událostí On_Click.
261 mezipaměť Zvláštní subsystém paměti, ve kterém se za účelem zrychlení přístupu vytváří kopie často používaných dat. Mezipaměť uchovává obsah často využívaných umístění v paměti RAM a adresy, na nichž jsou tyto datové položky uloženy. Jakmile proces odkáže na adresu v paměti, mezipaměť ověří, zda tuto adresu neobsahuje. Pokud ano, vrátí procesoru požadovaná data. V opačném případě je proveden obvyklý přístup do paměti. Použití mezipaměti je vhodné v případě, že je přístup do paměti RAM pomalý v porovnání s rychlostí procesoru, protože mezipaměť je rychlejší než paměť RAM.
262 MIB Viz soubory MIB (Management Information Base).
263 Microsoft Crytographic API Aplikační rozhraní poskytující služby ověřování, kódování a šifrování v aplikacích založených na prostředí Win32.
264 Microsoft Data Access Components Viz součásti MDAC
265 Microsoft Visual Basic for Applications Viz VBA
266 Microsoft Visual Basic Scripting Edition Viz jazyk VBScript
267 middleware Systémový síťový software, který je umístěn ve vrstvě mezi aplikační vrstvou, operačním systémem a transportní vrstvou sítě. Zprostředkovává některé aspekty sdruženého zpracování. Příkladem middlewaru jsou adresářové služby, mechanizmy předávání zpráv, sledovací agenti distribuovaného zpracování transakcí (TP), programové moduly Object Request Broker, služby vzdáleného volání RPC a databázové brány.
268 mimoprocesová komponenta Komponenta modelu COM spuštěná ve vlastním prostoru procesu odděleně od klienta.
269 miniatura Menší verze grafiky s hypertextovým odkazem na větší verzi stejné grafiky.
270 místní hostitel Viz localhost
271 místní síť Skupina počítačů a dalších zařízení sloužících na ploše několika čtverečních kilometrů a méně, která je propojena komunikačními linkami umožňujícími, aby kterékoli zařízení mohlo spolupracovat s kterýmkoli jiným zařízením v síti. Síť pokrývá jen malou oblast, proto je možné optimalizovat protokoly signálů tak, aby umožňovaly rychlost přenosu až 100 Mb/s. Viz Ethernet; token ring; rozlehlá síť (WAN).
272 místní skupina V systému Windows 2000 Professional se jedná o skupinu, které lze přidělit oprávnění a práva pouze pro vlastní pracovní stanici. Může ale obsahovat uživatelské účty z vlastního počítače, a pokud je pracovní stanice obsažena v doméně, může také obsahovat uživatelské účty a globální skupiny z vlastní domény a z důvěryhodných domén.
273 model COM Objektově orientovaný programovací model, který definuje způsob interakce objektů v rámci jedné aplikace nebo mezi aplikacemi. V modelu COM přistupuje klientský software k objektu prostřednictvím ukazatele na rozhraní (související sady funkcí zvaných metody) v objektu.
274 model DCOM Síťový protokol umožňující přímou komunikaci softwarových komponent přes síť.
275 model ISO/OSI Vrstvená architektura (plán) standardizující úrovně služeb a typy interakcí u počítačů, které si vzájemně vyměňují informace přes komunikační síť. Model ISO/OSI rozčleňuje komunikaci mezi počítači do sedmi vrstev (úrovní), z nichž každá je postavena na standardu obsaženém v předchozí nižší úrovni. Nejnižší ze sedmi vrstev pracuje výhradně s hardwarovými propojeními. Nejvyšší úroveň pracuje se softwarovými interakcemi na úrovní aplikací a programů.
276 modem Modulátor/demodulátor. Komunikační zařízení umožňující přenos informací z počítače standardní telefonní linkou.
277 Multipurpose Internet Mail Extensions Viz mapování MIME
278 multithreading Spouštění několika procesů v rychlém sledu v jediném programu bez ohledu na použitou logickou metodu zpracování více úloh (multitasking) používanou operačním systémem. Z důvodu subjektivně pomalejšího plynutí času uživatele, než je rychlost zpracování počítačem, se multitasking zdá být simultánní přesto, že v jednom okamžiku počítač zpracovává pouze jednu úlohu.
279 multithreading s modelem podprocesů typu apartment Model COM podporuje multithreading s modelem podprocesů typu apartment. Apartment je v podstatě označení pro podproces s frontou zpráv podporující objekty COM. Multithreading s modelem podprocesů typu apartment umožňuje modelu COM spravovat více podprocesů aplikací (jeden pro každý apartment).
280 návrhové ovládací prvky ActiveX Vizuální návrhové komponenty, které usnadňují vývojářům vytváření dynamických aplikací pro síť WWW automatickým generováním standardních kódů skriptu a HTML. Jedná se o obdobu průvodců. Návrhové ovládací prvky ActiveX existují jen v době návrhu a nikoli v době provádění (runtime).
281 název domény Adresa síťového připojení označující v hierarchickém formátu vlastníka dané adresy. Například adresa www.microsoft.cz označuje server WWW společnosti Microsoft v Česku. Viz systém DNS.
282 název hostitele Název specifického serveru v konkrétní síti v rámci sítě Internet uvedený v úplné specifikaci hostitele zcela vlevo. Například adresa www.microsoft.cz označuje server s názvem www v rámci sítě společnosti Microsoft.
283 název serveru Viz název hostitele.
284 název zdroje dat Logický název používaný rozhraním ODBC k odkazování na jednotku a další informace požadované pro přístup k datům. Ve službě Internet Information Services je tento název používán při připojení ke zdroji dat ODBC, jako je například databáze serveru SQL.
285 nedělitelnost Vlastnost transakce, která předpokládá a zaručuje nedělitelnost transakce. Transakce buď proběhne bez přerušení, nebo (v případě jejího selhání) je k dispozici mechanismus, který zajišťuje vrácení systému do stavu před spuštěním transakce.
286 nefunkční odkaz Odkaz na prostředek, který nelze najít, protože daná adresa URL není platná, prostředek, na který je odkazováno, neexistuje, nebo server obsahující příslušný prostředek je zaneprázdněn či má jiné technické problémy.
287 nepravá identifikace Vydávání se za jinou osobu nebo počítač obvykle poskytnutím falešné elektronické adresy, adresy URL nebo IP.
288 nepravá identifikace DNS Osvojení názvu DNS jiného systému poškozením mezipaměti názvové služby nebo kompromitováním serveru názvu domény platnou doménou.
289 nestálé objekty Obvykle se jedná o soubory, které správce serveru WWW často aktualizuje.
290 Network News Transfer Protocol Viz protokol NNTP
291 NNTP Viz protokol NNTP.
292 norma DES Specifikace šifrování počítačových dat vyvinutá společností IBM a přijatá v roce 1976 státními orgány USA jako standard. Norma DES využívá 56bitový klíč určený k ochraně hesla proti jeho objevení a zobrazení.
293 NTFS Systém souborů určený k použití v operačním systému Windows. Podporuje dlouhé názvy souborů, úplné zabezpečení pomocí řízení přístupu, obnovení systému souborů, extrémně velká média pro ukládání dat a různé funkce podsystému Windows POSIX. Všechny soubory považuje za objekty s uživatelsky a systémově definovanými atributy a podporuje tak objektově orientované aplikace. Viz tabulka FAT, systém souborů.
294 obchodní pravidla Zákony, omezení, zásady a postupy, které jsou zakódovány do počítačového systému. Používá se také termín obchodní logika.
295 Object Linking and Embedding Viz technologie OLE
296 Object Linking and Embedding Database Viz rozhraní OLE DB
297 Object Management Group Viz skupina OMG
298 Object Request Broker Viz rozhraní ORB
299 objekt V objektově orientovaném programování se jedná o proměnnou zahrnující rutiny i data, která je považována za diskrétní entitu. Objekt je založen na specifickém modelu, kde klient využívající služby objektu získává přístup k datům objektu pomocí rozhraní obsahujícího sadu metod nebo souvisejících funkcí. Klient potom může tyto metody volat a provádět operace.
300 objekt automatizace Objekt dostupný pro jiné aplikace a programovací nástroje přes rozhraní automatizace.

page: 1 2 3 4 5 6 7