↓na obsah↓

page: 1 2 3 4 5 6 7

idtermvalue
101 direktiva Instrukce pro skriptovací stroj ASP určující vlastnosti (například jazyk skriptu) části skriptu.
102 distribuované zpracování Typ zpracování informací, při kterém je úkol prováděn samostatnými počítači propojenými pomocí komunikační sítě. Distribuované zpracování se obvykle dělí na prosté distribuované zpracování a pravé distribuované zpracování. Při prostém distribuovaném zpracování je zatížení sdíleno počítači, které mohou vzájemně komunikovat. Pravé distribuované zpracování obsahuje oddělené počítače provádějící různé úkoly takovým způsobem, že sloučení jejich práce může přispívat k dosažení většího cíle. Druhý typ zpracování vyžaduje vysoce strukturované prostředí umožňující komunikaci hardwaru a softwaru, sdílení prostředků a volnou výměnu informací.
103 Distributed COM Viz model DCOM
104 Distributed interNet Application Architecture Viz architektura DNA
105 DLL Viz knihovna DLL.
106 DNS Viz systém DNS.
107 doba kompilace Doba překladu programu ze zdrojového jazyka do strojového jazyka.
108 doba návrhu Doba, během které uživatel vytváří aplikaci ve vývojovém prostředí přidáváním ovládacích prvků, nastavováním vlastností ovládacích prvků nebo formulářů atd. Naopak v době provádění (runtime) uživatel s aplikací pracuje.
109 doba provádění Doba skutečného provádění programu. Viz doba vytváření návrhu.
110 dokument RFC Série dokumentů započatá v roce 1969 popisující protokoly sítě Internet a související experimenty. Ne všechny specifikace RFC (v podstatě pouze málo z nich) popisují normy sítě Internet, ale všechny normy této sítě jsou zapsány jako RFC. Série dokumentů RCF jsou neobvyklé v tom, že navržené protokoly jsou předkládány nezávislým společenstvím lidí, kteří se zabývají výzkumem a vývojem sítě Internet, na rozdíl od formálně hodnocených a normalizovaných protokolů vytvářených organizacemi jako ANSI. Viz organizace ANSI.
111 Domain Name System Viz systém DNS
112 doména V systému Windows se jedná o sadu počítačů sdílejících společnou databázi domény a zásady zabezpečení. Každá doména má jedinečný název. Viz doména, v síti Internet.
113 doména, v síti Internet Nejvyšší členění názvu domény v síťové adrese, které označuje typ entity vlastníka adresy (například v USA označuje doména .com komerční uživatele a doména .edu vzdělávací instituce) nebo geografické umístění adresy (například doména .fr označuje Francii, doména .cz označuje Česko). Doména je poslední částí adresy (například www.microsoft.cz).
114 domovská stránka Úvodní informativní stránka souboru stránek, serveru WWW nebo jeho části. Viz výchozí dokument.
115 domovský adresář Kořenový adresář serveru WWW, v němž jsou uloženy soubory tvořící jeho obsah. Také se nazývá kořen dokumentu nebo kořen serveru WWW. Ve službě IIS je ve výchozím nastavení uživatelům přístupný domovský adresář a všechny jeho podadresáře. Jedná se také o kořenový adresář služby IIS. Domovský adresář serveru obvykle obsahuje domovskou stránku. Viz domovská stránka.
116 dotaz v přirozeném jazyce Dotaz odeslaný do databázového systému vytvořený ve zjednodušeném přirozeném jazyce, například v angličtině nebo japonštině. Pokud má být dotaz úspěšně analyzován, musí splňovat některá omezující syntaktická pravidla.
117 dotazovací formulář Formulář online, který uživatel vyplňuje při vyhledávání informací podle klíčového slova nebo pojmu. Nazývá se také vyhledávací rozhraní.
118 DSN Viz název zdroje dat (DSN).
119 DSN Viz název zdroje dat
120 DSN Viz systémový název zdroje dat
121 dvojice klíčů Kombinace soukromých a veřejných šifrovacích klíčů umožňující ověřování zdrojů dat posílaných v síti. Viz certifikát, klientský; digitální podpis; klíč relace.
122 dvouvrstvá architektura Viz architektura klient/server.
123 DWORD Označení rozhraní Win32 API pro 32bitové celé číslo.
124 Dynamic Host Configuration Protocol Viz protokol DHCP
125 Dynamic HTML Viz rozšíření DHTML
126 Dynamic-Link Library Viz knihovna DLL
127 dynamická stránka Dokument ve formátu HTML obsahující animované obrázky GIF, aplety jazyka Java, ovládací prvky ActiveX nebo jazyk DHTML. Jedná se také o stránku WWW vytvořenou automaticky na základě informací poskytnutých uživatelem nebo generovanou průběžně pomocí prostředí ASP.
128 dynamická vazba Vazba (převod symbolických adres v programu na adresy vztahující se k uložení), k níž dochází při spuštění programu. Termín se často vztahuje k objektově orientovaným aplikacím, které při běhu programu (runtime) určují softwarové rutiny, které je třeba volat u konkrétních datových objektů. Nazývá se také pozdní vazba.
129 elektronická pošta Systém, ve kterém si uživatel počítače může vyměňovat zprávy s jinými uživateli (nebo skupinami uživatelů) pomocí komunikační sítě. Elektronická pošta je jedním z nejoblíbenějších využití sítě Internet.
130 elektronické obchodování Proces nakupování a prodeje prostřednictvím sítě WWW, často na základě softwarových produktů jako Microsoft Commerce Server.
131 Ethernet Standard pro místní sítě (LAN) s přenosovou rychlostí 10 Mb/s vyvinutý nejprve společností Xerox a později upravený společnostmi Digital, Intel a Xerox (DIX). Všichni hostitelé jsou spojeni koaxiálním kabelem a do sítě přistupují pomocí mechanizmu CSMA/CD.
132 eXtensible Markup Language Viz jazyk XML
133 eXtensible Stylesheet Language Viz jazyk XSL
134 Extension Control Block Viz blok ECB
135 extranet Rozšíření podnikové sítě intranet pomocí technologie WWW umožňující komunikaci s dodavateli a zákazníky společnosti. Extranet umožňuje zákazníkům a dodavatelům získat omezený přístup do sítě intranet společnosti a zvyšuje tak rychlost komunikace a účinnost obchodních vztahů.
136 failback Viz obnovení po selhání
137 failover Viz přepojení při selhání
138 FAQ Viz časté otázky
139 File Allocation Table), systém soubor� Viz tabulka FAT
140 File Transfer Protocol Viz protokol FTP
141 filtr Ve službě IIS se jedná o funkci rozhraní ISAPI umožňující předběžné zpracování požadavků a následné zpracování odpovědí a umožňující zpracování požadavků a odpovědí HTTP specifické pro server.
142 filtrování, adresa IP Povolení či odepření přístupu na základě adresy IP, z níž se prohlížeč pokouší o přístup.
143 filtrování, názvy hostitelů Povolení či odepření přístupu na základě názvu hostitele, z něhož se prohlížeč pokouší o přístup.
144 finger Nástroj sítě Internet umožňující uživateli získat informace o jiných uživatelích, kteří mohou pracovat na jiných serverech (v případě, že tyto servery povolují přístup pomocí nástroje finger). Po zadání elektronické adresy vrací program finger jméno a příjmení uživatele, údaj, zda je uživatel momentálně přihlášen k síti, a všechny informace poskytnuté jinými uživateli v rámci jejich profilů. Pokud je zadáno křestní jméno nebo příjmení, vrátí program finger přihlašovací jména uživatelů se shodným křestním jménem. Může také zobrazit čas posledního přihlášení uživatele, dobu nečinnosti, připojení terminálu a umístění terminálu (kde je to možné) a i soubory projektu zanechané uživatelem.
145 firewall, bezpečnostní brána Zabezpečovací systém určený k ochraně sítě organizace proti vnějším hrozbám, například neoprávněným uživatelům, z jiných sítí, jako je síť Internet. Bezpečnostní brána firewall zabraňuje počítačům v síti organizace v přímé komunikaci s počítači mimo síť a naopak. Veškerá komunikace je směrována přes server proxy umístěný mimo síť organizace. Server proxy rozhoduje, zda je bezpečné určitou zprávu nebo soubor přenést. Viz server proxy.
146 formát GIF Formát souborů počítačové grafiky vyvinutý v 80. letech společností CompuServe k zobrazování grafických obrazů ve kvalitě fotografie na obrazovce počítače. Nyní se běžně používá v síti Internet.
147 formát JPEG Norma ISO/ITO pro ukládání obrázků v komprimované podobě pomocí diskrétní kosinusové transformace. Formát JPEG poskytuje vysokou komprimaci při vysokých ztrátách kvality obrázku a naopak. Může dosáhnout kompresního poměru 100:1 se značnými ztrátami kvality a poměru až 20:1 při téměř neznatelné ztrátě kvality.
148 formulář U publikování v síti WWW se jedná o stránku nebo část stránky WWW, kterou vyplňuje uživatel a poté odesílá zpět serveru ke zpracování.
149 FrontPage Server Extensions Skupina souborů instalovaná ve službě s protokolem HTTP, která umožňuje této službě využívat zvláštní funkce aplikace Microsoft FrontPage. Pomocí rozšíření FrontPage Server Extensions může správce prohlížet a spravovat server WWW v grafickém rozhraní. Tvůrci pak mohou pomocí služby IIS vzdáleně vytvářet, upravovat a odesílat stránky WWW.
150 FTP Viz server FTP.
151 fyzická transakce Skutečná aktualizace datových prostředků použitých k zaznamenání logické transakce.
152 GIF Viz formát GIF.
153 Global.asa Soubor, který obsahuje informace o aplikaci služby IIS, například o inicializaci ve strukturách, a objekty, kterým byl udělen rozsah aplikace.
154 Globally Unique Identifier Viz identifikátor GUID
155 Gopher Starší protokol sítě Internet a softwarový program určený k vyhledávání, přijímání a zobrazování textových dokumentů ze vzdálených počítačů a serverů.
156 grafické uživatelské rozhraní Typ prostředí, které zobrazuje programy, soubory a možnosti na obrazovce pomocí ikon, nabídek a dialogových oken. Uživatel může vybrat a aktivovat tyto možnosti pomocí myši nebo často také pomocí klávesnice.
157 Graphics Interchange Format Viz formát GIF
158 GUI Viz grafické uživatelské rozhraní
159 GUID Viz identifikátor GUID.
160 halda Oblast pracovní paměti poskytovaná systémem Windows, do které mohou aplikace ukládat data.
161 halda systému Windows Viz halda
162 handshake Viz výměna informací
163 hlavička Expires Datum nebo čas vypršení platnosti souboru odeslaného serverem. Informace o vypršení platnosti využívají servery proxy a mezipaměti prohlížečů.
164 hlavička protokolu HTTP Výpis informací v horní části požadavku nebo odpovědi protokolu HTTP.
165 hlavní podproces Podproces sloužící ke spouštění všech objektů komponent určených pro jediný podproces. Viz apartment, typ podprocesu.
166 hostitel Hlavní počítač v systému počítačů či terminálů propojených pomocí komunikačních spojení.
167 hromadné šifrování dat Šifrování všech dat odeslaných po síti. Viz šifrování.
168 HTML Viz jazyk HTML.
169 HTTP Viz protokol HTTP.
170 HTTPD Démon HTTP nebo server WWW.
171 hypertext Text, který je vzájemně propojený komplexními odkazy, pomocí nichž může uživatel procházet souvisejícími tématy. Termín hypertext byl poprvé použit v roce 1965 a popisoval dokumenty zobrazené pomocí počítače. Hypertext vyjadřuje nelineární strukturu jako protiklad k lineárnímu formátu knih, filmů a řeči.
172 Hypertext Markup Language Viz jazyk HTML
173 Hypertext Transfer Protocol Viz protokol HTTP
174 hypertextový odkaz Propojení mezi prvkem v hypertextovém dokumentu (například slovem, frází, symbolem či obrázkem) a jiným prvkem v dokumentu, jiným hypertextovým dokumentem, souborem nebo skriptem. Uživatel aktivuje odkaz klepnutím na propojený prvek, který je obvykle podtržen nebo vyznačen odlišnou barvou. Hypertextové odkazy jsou v hypertextovém dokumentu označeny pomocí značek jazyků, které tyto značky používají. Mezi tyto jazyky patří SGML a HTML. Značky nejsou obvykle uživateli zobrazeny. Hypertextové odkazy jsou také někdy označovány jako hypertextová propojení nebo hyperlinky.
175 ICMP Viz protokol ICMP.
176 ID třídy Identifikátor UUID (Universally Unique Identifier) označující komponentu COM. Jednotlivé součásti COM mají své CLSID v registru Windows, takže mohou být zavedeny jinými aplikacemi.
177 identifikátor GUID Jedná se o 16bitový kód v modelu COM, který označuje rozhraní objektu v rámci všech počítačů a sítí. Tento identifikátor je jedinečný, protože obsahuje časové razítko a kód založený na síťové adrese pevně integrované v kartě rozhraní místní sítě (LAN) hostitelského počítače. Tyto identifikátory jsou generovány obslužným programem.
178 identity, vícenásobné Termín, který se někdy používá pro více serverů WWW v jednom počítači. Používá se také název virtuální servery. Viz server WWW.
179 IETF Viz organizace IETF.
180 IIS Admin Base Object Objekt modelu DCOM implementující rozhraní IMSAdminBase pomocí metod, které umožňují aplikacím pro síť WWW pracovat s klíči pro konfiguraci služby IIS a daty v metabázích rezidentních v paměti.
181 IIS Admin Objects Sada metod poskytovaných službou IIS, které umožňují aplikacím přístup k nastavením konfigurace v metabázi a provádění úprav v nich.
182 indexový soubor Viz výchozí dokument.
183 instance Objekt určité třídy komponent. Každá instance má vlastní datové prvky nebo proměnné členů. Instance komponenty je synonymem termínu objekt.
184 Integrated Services Digital Network Viz síť ISDN
185 integrované ověřování systému Windows Metoda ověřování, při které server ověřuje informace uživatelského účtu pomocí šifrované výměny. Vlastní hesla nejsou nikdy přenášena. Dříve se užívaly termíny NTLM a ověřování výzvou a odpovědí.
186 International Organization for Standardization Viz organizace ISO
187 International Organization for Standardization Open Systems Interconnection Viz model ISO/OSI
188 Internet Zkratka slova internetwork. Sada různorodých počítačových sítí propojených branami, které zpracovávají přenos dat a převod odesílaných zpráv na protokoly používané přijímající sítí. Tyto sítě a brány používají sadu protokolů TCP/IP. Původně se jednalo o součást agentury Advanced Research Project Administration (DARPA) řízené ministerstvem obrany USA.
189 Internet Control Message Protocol Viz protokol ICMP
190 Internet Engineering Task Force Viz organizace IETF
191 Internet Network Information Center Koordinátor registrace názvů DNS v doménách nejvyšší úrovně .com, .net, .org, .edu, .gov a .mil. Chcete-li zaregistrovat názvy domén a získat adresy IP, spojte se se střediskem InterNIC na adrese http://internic.net.
192 Internet Protocol Viz adresa IP
193 Internet Protokol Viz protokol IP
194 Internet Server Application Program Interface Viz rozhraní ISAPI
195 interní síť WWW Síť intranet, někdy též nazývaná vnitřní síť, soukromá síť, místní síť (LAN) nebo rozlehlá síť (WAN). Viz intranet; místní síť; rozlehlá síť.
196 InterNIC Viz Internet Network Information Center
197 intranet Síť navržená pro zpracování informací v rámci společnosti nebo organizace. Do oblasti jejích využití spadá distribuce dokumentů, distribuce softwaru, přístup k databázím a výuka. Název intranet odráží skutečnost, že tato síť obvykle používá aplikace spojené se sítí Internet, například stránky WWW, prohlížeče WWW, servery FTP, elektronickou poštu, diskusní skupiny a seznamy adresátů. V případě sítě intranet jsou však tyto aplikace přístupné pouze v rámci společnosti nebo organizace.
198 IP Viz protokol IP.
199 ISAPI Viz rozhraní ISAPI.
200 ISDN Viz síť ISDN.

page: 1 2 3 4 5 6 7