↓na obsah↓

page: 1 2 3 4 5 6

idvaluealt_name
Internet Explorer Internet Explorer je internetový prohlížeč společnosti Microsoft, vyvíjený od roku 1995. Díky tomu, že je standardně instalován na operačních systémech Windows, Internet Explorer se stal nejpoužívanějším prohlížečem vůbec. A to přesto, že z hlediska uživatelského pohodlí, nastavitelnosti, rychlosti ani bezpečnosti Internet Explorer zdaleka nedosahuje kvalit svých modernějších konkurentů, např. prohlížeče Firefox či Opera. Z pohledu webových vývojářů, především kodérů, je Internet Explorer malou tragédií. Problémem je především nedostatečná podpora internetových standardů a mnohé závažné chyby při interpretaci kódu. Protože však Internet Explorer používá tak velké množství návštěvníků, není možné je „odříznout“ a kodér tak musí tyto nedostatky obcházet různými nestandardními postupy, často se ještě lišícími pro jednotlivé verze. Internet Explorer tak v konečném důsledku tvorbu WWW stránek značně prodražuje, v některých případech až o 30 %.
Internet marketing Základní definice internet marketingu je jednoduchá – internet marketing je sumou všech marketingových aktivit provozovaných na internetu: obecný marketing → elektronický marketing → internet marketing Co si však pod tímto pojmem představit konkrétně? Internet marketing, to je především soubor internetových nástrojů, které se vzájemně podporují, čímž dochází k synergickému efektu. Nejdůležitějším z těchto nástrojů je bezpochyby webová prezentace, není však rozhodně nástrojem jediným. Patří sem například email marketing, marketing ve vyhledávačích, microsite, link building, intranety a extranety, různé formy online reklamy a spousta dalších. Vzhledem ke specifickým nárokům internetu jako média zahrnuje internet marketing také technologickou složku (především skripty a kódy, ale význam má i hardware). Internet má ještě jednu zvláštní vlastnost – velice rychle se mění v čase (nové technologie, výzkumy chování uživatelů, trendy v grafice a v neposlední řadě i aktivity konkurence). S tmí vším by měla každá internet marketingová koncepce počítat a právě proto je tak obtížné naplánovat efektivní internetovou strategii. Pokud se to však podaří a je namíchán vhodný internet marketingový mix přesně podle potřeb a možností konkrétní firmy, bohatě se to vyplatí. Internet marketing totiž může být jedním z nejúčinnějších nástrojů podpory prodeje, ať už se zabýváte B2C nebo B2B podnikáním.
Internetový trh Viz úvod do internetového trhu.
Interstitial Formát internetové reklamy zobrazující se přes celé okno prohlížeče, který se objeví zpravidla na 5 sekund před načtením požadované stránky. Kreativně zpracován může být ve statické nebo dynamické podobě. Související pojmy: Ahead Full Banner Leader Board Big Square Square Skyscraper Sticked banner i-Layer Out of the Box Cosmic cursor Watermark Skinning Direct mail Videobanner Více Internetový marketing Úvod do internetového trhu
Intranet Intranet je zvláštní druh webové prezentace, jejíž hlavním úkolem je usnadnit sdílení informací v rámci firmy. Nejjednodušší intranety fungují pouze jako přehledy novinek či seznamy odkazů na soubory. Podle potřeb konkrétní firmy může však může intranet obsahovat i tak pokročilé nástroje, jako je redakční systém, nejrůznější CRM systémy, fulltextové vyhledávání, rezervační systémy atd. Zavedení intranetu může velice zefektivnit vnitrofiremní procesy, ať už se to týká vzájemné komunikace, delegace práce, plánování a organizace projektů, sdílení a archivace dokumentů atd. Stejně jako u jiných složitějších webových aplikací je však samozřejmě třeba na začátku udělat podrobnou analýzu, aby byly prostředky vynaloženy účelně. Téměř vždy se vyplatí spíše intranet postupně rozšiřovat, než se jej pokoušet vybudovat najednou. Více o intranetu píšeme na stránce Intranety a extranety.
JavaScript JavaScript je objektově orientovaný programovací jazyk, využívaný při tvorbě webových stránek. Na rozdíl od serverových programovacích jazyků (například PHP) sloužících ke generování kódu samotné stránky, JavaScript běží na straně klienta, tedy v prohlížeči až po stažení do vašeho počítače. JavaScript se používá především pro vytváření interaktivních webových stránek. Příkladem použití mohou být nejrůznější kontroly správného vyplnění formulářů, obrázky měnící se po přejetí myší, rozbalovací menu atd. JavaScript se také často používá k měření statistik návštěvnosti. Společně s jazykem HTML (informační kostrou stránky) a CSS (formátováním vzhledu stránky) je JavaScript součástí DHTML, souboru technik a postupů zaměřených na zlepšení uživatelského rozhraní a zvýšení prožitku z používání stránek. K tomu JavaScript využívá tzv. DOM, rozhraní umožňující přistupovat k jednotlivým prvkům stránky. JavaScript vyvinula společnost Netscape v roce 1995 a v roce 1998 byl standardizován organizací ISO. JavaScript se poté stal základem pro další programovací jazyky, např. ActionScript, používaný v technologiích Flash a Flash Lite.
Jingle Reklamní znělka v rádiu. Související článek: Úvod do rádiového trhu
Junior page Junior Page (formát tiskové reklamy) - pokrývá zhruba 2/3 strany (časopisu, novin).
Kaskádové styly Kaskádové styly, známé také pod zkratkou CSS (z anglického Cascading Style Sheets) jsou moderním jazykem umožňujícím účinné formátování stránek psaných v jazycích HTML, XHTML či XML. Slovo kaskádové, jež mají CSS v názvu, značí jejich nejcharakterističtější vlastnost – jednotlivá pravidla kaskádových stylů se mohou vzájemně překrývat, což zvyšuje jejich efektivnost. Jsou-li kaskádové styly správně používány, umožňují naprosté oddělení vzhledu dokumentu od jeho obsahu (tzv. beztabulkové layouty). Toto oddělení obou vrstev (prezentační a strukturální) zvyšuje přístupnost webu a právě v něm spočívá hlavní rozdíl proti formátování s pomocí atributů, jež se používalo dříve. Další výhody kaskádových stylů proti používání samotného HTML: větší možnosti formátování snazší správa větších prezentací (CSS šablony) rychlejší načítání stránky (kaskádové styly se snadno kešují) menší zatížení serveru společně s JavaScriptem lze s CSS vytvářet DHTML Kaskádové styly se však netýkají jen obrazovky klasických prohlížečů, CSS se používají i k formátování tiskové verze, lze jimi ovlivnit zobrazení stránky na mobilních zařízeních nebo třeba audio výstup slepeckých čteček. Vznik kaskádových stylů se datuje k roku 1997, jejich vytvoření iniciovala organizace W3C.
Katalog webových odkazů Strukturovaný katalog odkazů na webové stránky. Katalog je spravovaný editory jimiž jsou odkazy tříděné do příslušných kategorií. Příklad katalogu Centrum.cz Katalog webových stránek DMOZ.org Katalog webu
Kešování Keš (anglicky cache) je program nalézající se kdesi mezi vámi a serverem, kterému váš webový prohlížeč zasílá požadavky na jednotlivé stránky. Jakmile pak jde stránka přes keš zpátky do vašeho prohlížeče, keš si ji uloží a při dalším stejném požadavku ji nabídne, místo aby byl obtěžován původní server. Všechny moderní prohlížeče už dnes mají vlastní keš, kešování podporují také nejrůznější routery, brány a proxy servery. V oblasti programování webových aplikací se používá podobná technika, někdy se jí také říká předkešování. Funguje to jednoduše. Pokud vznese váš prohlížeč požadavek na určitou stránku, server se jen podívá, zda ji má uloženu již hotovou ve formě souboru. Pokud nikoliv, stránka se klasickým způsobem vygeneruje, odešle se vašemu prohlížeči a zároveň se uloží do souboru. Při dalším požadavku na stejnou stránku serveru stačí pro ni jen sáhnout a nemusí se zdržovat s celým, často složitým, generováním. Cílem kešování je v obou případech snížení zátěže hardware a zvýšení rychlosti odezvy. U webu lze například správným nastavením HTTP hlaviček zajistit významně rychlejší vykreslování. Hlavní nevýhodou kešování je fakt, že i při změně stránky vrací keš nějaký čas stránku původní, je tedy třeba toto dobře ošetřit.
Keyword Keyword - viz. klíčová slova.
Keyword Marketing Keyword Marketing (někdy též Keyword Advertising) - viz Search Marketing.
Kina a reklama Viz úvod do kinoreklamy.
Kinotýden Pojem související s kinem. Kinotýden má 7 dní, startuje ve čtvrtek (souvisí s nasazováním nových filmů).
Kl Slova spojená s produktem, značkou nebo webovou stránkou. Klíčová slova se využívají hojně při Search Marketingu.
Klamavá reklama Klamavá reklama vyvolává ve spotřebiteli mylnou představu o nějaké skutečnosti, která zvýhodní některého ze soutěžitelů (výrobců, dodavatelů,...). Způsobů, jak toho lze dosáhnout, je nepřeberné množství. Klamavá reklama může být i pravdivá (např. auto se spotřebou 3,5 l benzínu/100 km v testu, avšak údaj, že jí bylo dosaženo při konstantní rychlosti 90 km/h již chybí), klamavou reklamou může být i velikost obalu výrobku, která je nepřiměřená množství výrobku, které obal obsahuje. Naopak klamavou reklamou není obvyklé reklamní přehánění (nejlepší, miliony spokojených zákazníků apod.).
Klamavá reklama2 Klamavá reklama je jakákoli reklama, kterou vykonává profesionál a která vás může jakýmkoli způsobem, buď slovy, nebo prezentací, oklamat nebo pravděpodobně oklamat takovým způsobem, že například ovlivní váš výběr z produktů nebo služeb, které chcete koupit, nebo že z důvodu svého klamavého charakteru pravděpodobně bude mít dopad na vaše ekonomické chování nebo poškodí či pravděpodobně poškodí konkurenci. (definice Europa.eu) Související pojem: Nekalá soutěž v reklamě
Klamavé označení zboží a služeb Je jím každé označení (nejen na výrobku, ale i na letácích, na billboardech, v katalozích apod.), které vyvolává představu o zvláštních vlastnostech výrobku, např. o zemi původu (maďarská trikolóra na suchém salámu s názvem Pravý uherský salám,ale původem z ČR), o oblasti (Pravé olomoucké tvarůžky, ale z Humpolce), o výrobci (Adidos, Reebor), o zvláštní jakosti (označení obalu medailemi ze soutěží, které ale výrobek nezískal) atd.
Klíčové slovo Termín klíčové slovo byl původně používán ve významu dnešních tagů (metadata), tedy jakýchsi nálepek sloužících ke značkování a následnému třídění a vyhledávání obsahu. Dnes se obvykle jako klíčové slovo (případně klíčová fráze) označuje výraz, který se nejčastěji opakuje v textu (lingvistické pojetí klíčových slov). Klíčová slova jsou důležitá především při optimalizace pro vyhledávače (SEO). Z tohoto pohledu bychom si tedy měli opravit definici tak, že klíčové slovo je výraz, na který fulltextový vyhledávač stránku vypíše ve výsledcích vyhledávání (tzv. SERP), nejlépe na prvních místech. To proto, že vyhledávače už se dnes neorientují jen podle hustoty klíčových slov v textu a mohou tak vypisovat v SERP i stránky, které klíčové slovo vůbec neobsahují. Optimalizovat stránku na dané klíčové slovo zkrátka není úplně jednoduché, už samotný výběr vhodných klíčových slov představuje určité umění. Měla by to být slova, která lidé užívají (a zadávají do vyhledávače) při popisu daných produktů či služeb, zároveň by však optimálně neměla být příliš konkurenční (tj. neměla by je používat konkurence, se kterou by pak bylo nutné ve vyhledávačích soupeřit). O složitosti výběru svědčí i to, že se pro něj užívá speciální název – analýza klíčových slov. Volba klíčových slov především záleží na celkové SEO strategii. Někdy se vyplatí soustředit všechno úsilí na jedno hodně vyhledávané klíčové slovo – i přes jeho konkurenčnost. V jiných případech může být lepší strategií optimalizace webu na více málo hledaných slov. Záleží samozřejmě i na financích, prosadit se ve vyhledávači na jedno klíčové slovo může být i tisícinásobně dražší než na slovo jiné.
Klient Klient agentury - zadavatel reklamy.
Komunikační agentura novější název pro reklamní agenturu. Vychází z názoru, že zásadní pro komunikaci je fakt, že všechny složky účinné komerční komunikace tvoří jednotný, vnitřně soudržný celek (integrovaná komunikace). Na příjemce sdělení pak působí nejenom masmediální reklama, ale i další složky komerčních komunikací. Komunikační agentura tak není jen pouhým výrobcem inzerátů, ale tvůrcem komplexní komunikace mezi zadavatelem a jejími potenciálními zákazníky. Související pojmy: Channel Neutral Planning Reklamní agentura
Komunitní server Komunitní server je obecný termín pro web na němž se pravidelně schází určitá skupina lidí (a vzájemně komunikuje). Obecně se za komunitní servery považují různé chaty, seznamovací servery, zájmové weby, kde se vedou diskuse nebo se může jednat o oborovou sekci zpravodajského portálu (kde v diskusích diskutují lidé, kteří se již "virtuálně" znají). Komunity vznikají i u on-line her (nap. World of Warcraft hraje on-line více lidí než je obyvatel Slovenska). Stejně tak virtuální svět Secon Life již má více jak 8 miliónů registrovaných uživatelů. Související pojmy: Web 2.0
Kontextová navigace Ke kontextové navigaci patří všechny typy navigace, které mají přímý vztah k dané stránce. Tvoří ji obvykle seznam souvisejících odkazů, které jsou připojeny na konci stránky, někdy se používá i kontextová navigace v podobě panelů umístěných po straně stránky. Kontextová navigace se výborně hodí k vytváření zkratek skrz web, umožňuje poslat návštěvníka přímo k informacím, které hledá, nezávisle na hlavní navigaci a struktuře webu. Nevýhodou kontextové navigace je větší náročnost při jejím vytváření, také je třeba přeně vědět, co návštěvníci hledají a v jakých souvislostech. Pod kontextovou navigaci spadají i odkazy na další stránky v určité logické návaznosti, např. zelené šipky vpravo nahoře, jež odkazují na další a předchozí stránku slovníčku. Zvláštní variantou kontextové navigace je navigace drobečková.
Kontextová reklama Kontextová reklama jsou (většinou) textové inzeráty, které se zobrazují na základě obsahu stránky (většinou na základě toho, jaká klíčová slova daná stránka obsahuje). Např. bude-li na iDnes.cz článek o bankovnictví - pod článkem se zobrazují reklamy na různé bankovní služby (konkrétně na iDnes se jedná o kontextovou reklamu PPC systému Etaget. Kritika: Kontextová reklama zobrazovaná na základě obsažených klíčových slov v článcích (nebo textech stránky) bývá velmi často nerelevantní. Důvodem je fakt, že na každé slovo inzeruje několik zadavatelů a v článku je klíčových slov až několik stovek. Vzrůstá tak konkurence i nerelevance. Někdy také vznikají vtipné situace, to když klíčová slova nejsou v PPC systému "očištěna" od možných záměn (mnohovýznamová slova, atp.).
Kontrast písma Dostatečný kontrast barev mezi písmem a pozadím textu patří k základním pravidlům přístupnosti u většiny metodik. Platí to i v případě, že pozadí písma tvoří textura či obrázek, v takovém případě je třeba zajistit dostatečný kontrast vůči všem barvám obrázku či vůči jeho optickému výsledku (jde-li o drobnou texturu). Vysoký kontrast barev má význam i pro běžného návštěvníka, jehož oči mohou být večer unavené, možná váš web čte na starém vysvíceném monitoru nebo třeba v nevhodně osvětlené místnosti. Také je vhodné si uvědomit, že důležitost dostatečného kontrastu barev plynule vzrůstá se zmenšující se velikostí písma. Podle metodiky W3C lze za dostatečný kontrast písma považovat hodnotu 125 bodů pro rozdíl jasu (z rozmezí 0 až 255) a 500 bodů pro rozdíl barev (z rozmezí 0 až 765). Čím jsou tato čísla větší, tím je kontrast písma dané barevné kombinace větší a písmo je tudíž lépe čitelné.
Konverze Open rate je pojmem z oblasti email marketingu. Jde o jeden z ukazatelů vypovídajících o účinnosti dané reklamní kampaně. Open rate ukazuje počet uživatelů, kteří si odeslaný email skutečně otevřeli. Open rate se udává v procentech a počítá se jako poměr otevřených emailů k neotevřeným, počítáno pouze z emailů, jež byly skutečně odeslány. V průměru se open rate pohybuje okolo padesáti procent, v závislosti na typu kampaně a z ní vyplývajících příjemcích emailů. Open rate také částečně závisí na technickém vybavení příjemců. Zajímavé také je, že v oblasti B2B je obvykle průměrný open rate o něco vyšší než v segmentu B2C.
Konverzní poměr Jako konverzní poměr neboli míru konverze označujeme poměr těch, kdo dokončí požadovanou akci (např. si objednají zboží), ke všem návštěvníkům. Konverzní poměr se udává v procentech. Přesný výpočet konverzního poměru záleží na konkrétní metodice, obecně jej však lze spočítat podle vzorce: konverzní poměr (%) = počet zkonvertovaných návštěvníků / počet všech návštěvníků * 100 U dobře vedených stránek vychází konverzní poměr obvykle kolem 1 %, u konkrétních produktů či známějších služeb se však může vyšplhat až na desítky procent. Naopak konverzní poměr pod jedním procentem naznačuje, že s webem není něco v pořádku, nejčastěji jde o problém s použitelností nebo důvěryhodností stránek. V angličtině se s konverzním poměrem setkáte pod názvem Conversion Rate.
Krizov Krizová komunikace je (externí i interní) komunikace firmy v situaci, kdy je její stabilita či pověst ohrožena negativní publicitou.
Kvalitativní výzkum Kvalitativní výzkum se používá k porozumění akcí, významů a interpretací v jejich sociálním kontextu. Výzkumník přejímá perspektivu zkoumaných subjektů. Účastní se spíše menší počet respondentů. Např.: focus groups, ne(zúčastněné) pozorování, workshopy či biografický výzkum. Pomáhá vytvářet hypotézy. Související pojem: Kvantitativní výzkum Quality Research
Kvantitativní výzkum Kvantitativní výzkum je výzkum používající statistické metody k popisu společenských jevů. Redukuje realitu na měřitelné znaky, které jsou dále zpracovány a interpretovány. Zahrnuje velký počet respondentů (oproti kvalitativnímu v.). Pomáhá testovat hypotézy. Související pojem: Kvalitativní výzkum Quantity Research
LAE Výzkum LAE-ČR-2006 navazuje na standardní evropské výzkumy zaměřené na osoby s rozhodovacími pravomocemi ve firmách. Zkratka LeserAnalyse Eintscheidungsträger - Analýza životního stylu osob s rozhodovací pravomocí - Decision makers. Zkoumá jejich životní styl a mediální chování. Realizuje jej každé dva roky výzkumná agentura GfK na reprezentativním vzorku 2000 osob s rozhodovacími pravomocemi. Ti se rekrutují z řad vysokých managerů, podnikatelů společností s určitým obratem a vyšších ministerských úředníků. Související pojmy: Decision makers NetMonitor MML TV-Metr Radioprojekt MediaProjekt
Landing page Pro anglický pojem landing page se v Čechách obvykle používá výraz cílová stránka. Označuje se tak stránka, na kterou přichází návštěvník, pokud klikne na reklamní odkaz. Takovou reklamou může být např. banner, placený odkaz, PPC inzerát či třeba newsletter. Podle našich zkušeností nejčastěji jako landing page vystupuje úvodní stránka webu (homepage), v lepším případě některá další podstránka (např. detail výrobku či služby). To je však z mnoha důvodů špatně. Úkolem landing page je především zajistit konverzi, tj. změnit příchozího, často draze zaplaceného návštěvníka v zákazníka (např. ho přesvědčit k vyplnění objednávkového formuláře). Úvodní stránka má však odlišný úkol, slouží pouze jako rozcestník vtahující uživatele do hloubi webu. Detaily produktů zase obsahují příliš mnoho informací a bývají málo konkrétní. Landing page je tedy speciální stránkou, jež je vytvořena tak, aby měla co nejvyšší konverzní poměr. K tomuto úkolu bývá landing page velmi dobře přizpůsobena a z tohoto důvodu často ani nemusí být skutečnou součástí firemního webu.
Launch Launch - uvedení výrobku na trh. Komplexní marketingová aktivita, jejím cílem je prodat novou značku cílové skupině. nejprve je tedy zapotřebí značku cílové skupině představit (tj. vybudovat povědomí o značce = awareness), vysvětlit její hodnoty, atributy, emocionální i funkční benefity , RTB a přivést cílovou skupinu k vyzkoušení (First try nového produktu). Související pojmy: Atributy Brand Awareness Benefity First try Cílová skupina RTB Související články: Co je to cílová skupina a jak ji určit Životní cyklus značky a mediální plánování Co je brief a jak ho napsat? Jaké mohou být komunikační cíle? Jaké jsou typy nasazení?
Layout Rozvržení prvků (reklamy) na stránce.
Layout Pojmem layout označují webdesignéři rozmístění základních prvků na stránce. Layout je tedy jakési schéma, jež říká, kde bude umístěn logotyp, hlavní navigace, drobečková navigace, formulář pro fulltextové vyhledávání a další obvyklé součásti stránky. Dobrý layout je základem použitelnosti každé webové prezentace. Přitom navrhnout layout není nic jednoduchého, zejména u větších webů. Z jedné strany vás omezují pravidla informační architektury, z druhé strany volání grafika po kreativitě vzhledu webu, třetí stranou omezující vytvářený layout je již zmíněná použitelnost – s některými prvky by se na stránce nemělo příliš hýbat, uživatelé jsou zvyklí na jejich přibližné umístění (např. logo v levém horním rohu) a layout, který tato očekávání naruší, nebude zřejmě patřit k úspěšným. K pojmu layout také patří další dva často používané termíny – tabulkový layout a proti němu stojící beztabulkový layout. Oba se týkají kódu stránek, přesněji způsobu, jakým je layout v rámci kódu stránky realizován. Starší varianta, tabulkový layout, využívá k rozmístění prvků na stránce neviditelné tabulky, často i velké množství tabulek zanořených do sebe. Přestože je tento způsob velmi zastaralý, stále je možné na různých prezentacích na tabulkový layout narazit. Technologicky modernější varianta, beztabulkový layout, využívá k rozmístění prvků na stránce kaskádové styly. Mezi výhody tohoto řešení, které považujeme za základ současné webové prezentace, patří rychlejší načítání stránky v prohlížeči, celkově menší objem kódu a jeho správnější struktura (viz sémantika). Beztabulkový layout se používá i při optimalizaci pro vyhledávače (SEO), kladem bude také jednodušší a tudíž levnější správa celého webu. Třetím způsobem, umožňujícím vytvořit layout stránky, jsou tzv. rámy.
Leader board Formát internetové reklamy. Horizontální reklamní proužek. Jeho různé modifikace jsou např. 745*100, 775*100, 750*200 nebo 900*200 pixelů. Související pojmy: Ahead Full Banner Big Square Square Skyscraper Sticked banner i-Layer Interstitial Out of the Box Cosmic cursor Watermark Skinning Direct mail Videobanner Více Internetový marketing Úvod do internetového trhu
Line-up Program televizních nebo rádiových stanic.
Link farmy Link farmy jsou speciální weby složené z mnoha set až tisíců stránek, které jsou vzájemně velmi dobře propojeny zpětnými odkazy. Všem stránkám link farmy se tak zvyšuje PageRank a web se proto umisťuje vysoko ve výsledcích vyhledávání (SERP). Link farmy také mohou být tvořeny různými weby, které buď patří jednomu majiteli nebo se spojí dohromady právě kvůli zvyšování PageRanku. Protože link farmy slouží k obelstění vyhledávače a uživatelům nejsou nijak užitečné, použití link farmy se řadí k zakázaným SEO technikám, patří proto do kategorie PraSEO a hrozí za ni penalizace. Z tohoto důvodu je také důležité na link farmy nikdy neodkazovat.
Linkbaiting Linkbaiting (ve volném překladu lákání či vábení odkazů) je jednou z mnoha technik sloužících ke zvyšování viditelnosti webu. Linkbaiting funguje na jednoduchém principu. Píšete články tak, aby přitáhly co nejvíce zpětných odkazů (odkazů z jiných stránek). Tyto odkazy vám následně přivedou nové návštěvníky nebo vám pomohou ve vyhledávačích, podobně, jako to dělá známější link building. Možná namítnete, že linkbaiting nepředstavuje nic nového, že jde jen o nový pojem. Že budování obsahu užitečného pro návštěvníky je doporučováno již dlouho a že o tom sami píšeme například v článku Obsah a jeho forma. A máte pravdu. Rozdíl je v tom, že linkbaiting budování zpětných odkazů sleduje jako primární cíl. Schopnost článku přilákat zpětný odkaz se tak stává hlavním měřítkem jeho hodnoty. Aby linkbaiting fungoval, obsah článku musí být něčím výjimečný, musí umět zaujmout. Možností je více, článek například může být: kontroverzní, rozpoutávat diskuzi šokující, pro návštěvníka překvapující útočný až agesivní zábavný či hravý vtipný, humorný užitečný a pro návštěvníka přínosný aktuální, výjimečný čerstvostí informací Linkbaiting však nepracuje pouze s textovým obsahem. Osvědčují se i nejrůznější online nástroje a kalkulačky, flashové hry a interaktivní hříčky, multimediální obsah či kvízy, výzkumy a statistiky.
Logo Symbol firmy nebo produktu sloužící pro jednoznačnou identifikaci
Low-cost Nízkonákladový Například low cost airlines je výraz pro nízkonákladové aerolinie - vyznačují se nízkými cenami a jen základními poskytovanými službami. V ceně letenky nejsou jinak standardní služby, např. občerstvení během letu. Související pojmy: Downmarket Upmarket Positioning
Mapa webu Jako mapa webu (někdy též mapa stránek, mapa serveru) se označuje přehled všech důležitých stránek webu, seřazený podle jejich hierarchie. Mapa webu většinou bývá odkazována z patičky (někdy i z hlavičky) každé stránky, je tedy snadno dostupná všem návštěvníkům, kteří se ztratili. Anglicky se mapě webu říká Site Map. Hlavním úkolem mapy webu je ukázat, co ještě lze na webu najít. Snahou je umožnit uživateli vidět naráz celkovou strukturu stránek. Proto by měla být mapa webu graficky jednoduchá, nejlépe textová, a co nejvíce přehledná. Aby byla zachována použitelnost webu, je nutné, aby stejnou logiku jako mapa webu sledovala i hlavní navigace a drobečková navigace na jednotlivých stránkách. Význam mapy webu však nespočívá jen ve zvyšování použitelnosti, mapa webu může být užitečná i při optimalizaci pro vyhledávače (SEO). Díky tomu, že mapa webu obsahuje na jednom místě odkazy na všechny důležité stránky, je přímo pastvou pro vyhledávací roboty. Pro příklad se můžete zkusit podívat na mapu tohoto webu.
Marketing Marketing je organizační funkce a sada procesů pro vytváření, komunikaci a dodání hodnoty zákazníkům a pro řízení vztahu se zákazníky takovým způsobem, že z něj profituje organizace a její akcionáři. definice American Marketing Association, 2004 Související pojmy: Internetový Marketing Engagement Marketing Buzz Marketing Guerilla marketing Mobile Marketing Customer relationship management Comptetitive intelligence Infiltration marketing Behaviorální marketing Marketingový výzkum
Marketingový mix Ačkoliv v obecném marketingu je pojem marketingový mix velmi dobře definován, tedy jako základ taktiky umožňující dosáhnout marketingového cíle (viz například pojem 4P v tomto slovníčku), v oblasti internetu už je to mnohem horší. Zde se svým významem marketingový mix často nesprávně dostává spíše do oblasti strategie, ačkoliv jeho význam spočívá opět pouze v taktice. V konkrétním případě marketingový mix na internetu obvykle znamená výběr nejvhodnějších nástrojů, technologií a postupů k dosažení definovaných cílů. Tyto cíle je však nutné skutečně předem definovat, stejně jako cílovou skupinu a způsob, jakým budeme propagované výrobky či služby komunikovat. K tomu slouží plánování internetových strategií. Jistě chápete, že pokud toto pořadí prohodíme, tj. nejdříve vybereme nástroje a prostředky a teprve pak jim určíme cíl, přestává mít marketingový mix smysl. Přesto to tak děla spousta firem. Na internetu se navíc v marketingovém mixu posiluje především složka propagační. Patří sem webová prezentace, jež je vždy základem jakéhokoliv marketingového mixu, ale i další možnosti její propagace, např. online reklama (nejčastěji bannerové kampaně a PPC reklama), email marketing, virální marketing, link building, advergaming, affiliate marketing… Nástrojů je tedy skutečně mnoho a jejich výběr do marketingového mixu (a také průběžné hodnocení jejich návratnosti) často není úplně jednoduchý.
Marketingový výzkum Marketingový výzkum pomáhá pochopit chování, postoje či motivace zákazníků v tržní ekonomice. Vybrané typy marketingového výzkumu jsou např. Ad Tracking, brand name testing, concept testing, copy testing, eye tracking, mystery shopping, online panel, store audit atd...
MDS Media Data System je analytický nástroj a rozsáhlá mediální databáze obsahující informace o veškerých médiích ČR od roku 1994. Media Data System
Media Buyer Pracovník mediální agentury, který nakupuje reklamní prostor nebo čas v médiích.
Media Guru Award Media Guru Award for lifelong contribution (ocenění media guru za celoživotní přispění reklamnímu průmyslu) je jedno z nejprestižnějších ocenění v reklamní branži. Uděluje se nepravidelně a jeho držiteli je pouhá hrstka nejvýznamnějších osobností z marketingového oboru. Držitelé Media Guru Award: David Ogilvy Josef Havelka Marek Šebesťák Leo Burnett Jiří Mikeš William Bernbach Erwin Ephron Marshall McLuhan Joseph Goebbels Ježíš Kristus
Media Mix Rozdělení komunikační kampaně do různých mediatypů. Součástí mediamixu bývají televizní reklamy, rádiové reklamy, tiskové a internetové reklamy, outdoorová reklama,...
Media Planner Pracovník mediální agentury, který plánuje rozložení reklamního rozpočtu do médií. Optimalizuje kampaň z hlediska ceny a zásahu cílové skupiny.
Media projekt Mediaprojekt je oficiální výzkum čtenosti tiskových titulů (do roku 2006 i poslechovost rozhlasových stanic). 30000 respondentů ročně je dotazováno metodou CAPI. Čtvrletní perioda aktualizace dat. Je tzv. "jednotnou měnou" pro zadavatele reklamy. Související pojmy: Čtenost NetMonitor MML TV-Metr Radio projekt Rating LAE
MediaGuru ..........věčný signál nejzářivější banner nejhlasitější jingle smysl spotu! 42x2 ...jeho narození provázelo mnoho zázraků. Matka už se těšila z budoucích poct plynoucích z posvátného úřadu jejího syna, ve kterém s určitostí matce vlastní viděla soucitného bodhisattvu... Rychlé mrskání palečku a ukazováčku na ručičce malého „bodhisattvi“ matka mylně pokládala za posvátná gesta. Nepodařilo se jí před ním utajit tajemství okolního světa a tak začal guru namísto k provádění posvátných gest užívat svých prstů k mačkání čudliků na televizním ovladači, psaní sms zpráv a surfování na internetu. Marně mu přes den odříkávala tisíce manter, sluchátka s doživotní zárukou na jeho uších a veškerá pozornost upřená na eRPéGéčko nezabránila tomu, k čemu byl Guru doopravdy předurčen...propadl médiím všeho druhu. Po osvícení vstoupil do reklamního průmyslu. Vymyslel a realizoval více než 1.500 reklamních kampaní. Stojí za propagandou Severní i Jižní Koreje. Pro některé - nejmocnější muž světa. Guru vás učit: Úvod do teorie memů Od přesliček k CRM
Mediální zákon Zákon č. 468/1991 / Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.
Mediaplan Mediální plán - označuje plán mediálního nasazení kampaně Časový rozvrh, v němž budou odvysílány televizní či rozhlasové spoty, otištěna inzerce a vyvěšena venkovní či online reklama, spolu s podrobným rozpisem jednotlivých médií a formátů, uvedením ukazatelů očekávaného reklamního zásahu, ceníkových cen, agenturních provizí, slev od médií a od agentury atd. Mediální plán
Mediazastupitelství Mediazastupitelství jsou společnosti jejichž podnikání spočívá v nákupu a prodeji reklamního prostoru konkrétních médií (konkrétních serverů, konkrétních kin, rádií, atp.). Např. mediazastupitelství ArboMedia je odpovědné za prodej reklamního prostoru v České televizi, v Českém Rozhlasu a na webových stránkách České televize. Media-zastupitelství
Médium Jakýkoliv komunikační prostředek. Z mediálního hlediska se médii rozumí převážně televize, rozhlas, internet, tisk a outdoor. Existuje i spousta dalších komunikačních médií. Média
Merchandising Merchandising je forma marketingové podpory produktů v místě prodeje, jehož hlavní náplní je zajištění odpovídajícího stavu zásob, vystavení produktů a zvýšení atraktivity prodejního místa. Zahrnuje např.: - umístění zboží v regálech - péče o místo prodeje - další podpora prodeje
Message zpráva, sdělení, poselství, které má být sděleno cílové skupině. Související pojmy: Take out
MLM Multi Level Marketing (MLM), někdy též síťový marketing (pyramidové hry) - je kontroverzní forma marketingu (většinou podvodná). Prodej zajišťují obchodní zástupci, kteří mezi svými klienty rekrutují další a další zástupce a tvoří se pyramidová struktura (letadla). Při nástupu musí obvykle nový člen zaplatit větší obnos nebo nakoupit prodávané zboží za určitou částku. Obchodní zástupci podstupují různé formy školení po nichž jejich patetičnost nezřídka působí sektářským dojmem. Multi Level Marketing
MML-TGI MML-TGI je výzkum spotřebního chování v návaznosti na mediální chování. Sleduje přes 200 hlavních kategorií spotřebitelských výrobků i služeb a 3000 jednotlivých značek. MML-TGI je vysoce akceptovaným zdrojem údajů v oblasti cíleného marketingu, nákupu médií a v oblasti reklamy. TGI - mezinárodně srovnatelná součást MML. Příklad data MML – TGI DĚTI? Data v MML – TGI DĚTI jsou rozdělena do následujících kapitol a subkapitol: Média Rozhlas/Televize kdy sleduje rádio/TV míra ovlivňování výběru rozhlas. a televizní stanice pravidelně sledované pořady v rádiu/TV rádia televize Tisková média čtrnáctideníky pro děti jak získává časopisy měsíčníky pro děti ostatní časopisy Související pojmy: MML TV-Metr Radioprojekt LAE MediaProjekt
MMO Media Market Overview - přehled základních údajů o konkrétních mediatypech a jejich trhu.
MMS Multimediální zprávy (zkratka MMS z anglického Multimedia Messaging Service). Multimediální paralela k SMS. Pomocí MMS je možné posílat kromě textu i obrázky, audio a videoklipy, podobně jako e-mailem. MMS zprávy jsou přenášeny jako datový tok prostřednictvím datové technologie GPRS v GSM a pokročilejších, jakým jsou např. CDMA u UMTS nebo EDGE.
Mobil marketing Marketing využívající mobilních telefonů (respektive jejich služeb). Zahrnuje využívání SMS, MMS, bloo tooth, her do mobilů, obrázky, tapety...atd. Související pojmy: Engagement Marketing Guerilla marketing Customer relationship management Comptetitive intelligence Infiltration marketing Behaviorální marketing Marketingový výzkum Virální marketing
Mobile friendly Mobil friendly je nový termín používaný k označení webových stránek dobře čitelných via internetové prohlížeče v mobilech. Nejedná se o stránky WAPové, ale o klasické webové (WWW). Např. stránky MediaGuru.cz jsou výborně čitelné i v mobilních telefonech.
Monitoring Sledování reklamních aktivit zadavatelů reklamy. Monitorovat lze reklamní investice, kreativitu i PR aktivity. Služba mediálních a PR agentur.
Motivátor Pojem motivátor pochází z oblasti psaní textů pro web. Označují se tak emoce, jež vedou návštěvníka stránek k rozhodnutí u vás nakoupit. Platí totiž pravidlo, že návštěvníci se rozhodují především na základě motivátorů a ačkoliv se domnívají, že se rozhodují racionálně, svá nákupní rozhodnutí si rozumem dokazují až dodatečně. Z tohoto důvodu se také veškerá současná reklama ubírá směrem k emocím (říká se, že dnes se prodávají pocity), případně kombinuje rozum i emoce. Motivátorů existuje celá řada, k nejčastějším patří snaha ušetřit či vydělat peníze, motivátorem však může být i obyčejná lenost, zvědavost či strach. Dalšími motivátory jsou třeba snaha být úspěšný, chovat se správně či být oceňován. Je zřejmé, že motivátory se značně liší podle konkrétní cílové skupiny, čím je užší, tím lépe lze její motivátory vystihnout. Proto se také někdy používá segmentace, jež umožňuje návštěvníky webu rozdělit podle jejich příslušnosti k dané skupině a posléze na ně lépe působit texty dobře přizpůsobenými jejich motivátorům. Rozhodně však nelze motivátory přeceňovat, vždy je třeba slibované pocity podpořit i příslušnými logickými argumenty. Koneckonců, každý dobře zvažuje, než vydá peníze a motivátory jsou jen prvním krokem, který dokáže přitáhnout pozornost k nabízenému výrobku či službě. Bez následujících kroků však tento první krok samozřejmě nemá smysl.
MSIE Pod zkratkou MSIE (někdy také MIE nebo IE) je znám internetový prohlížeč Microsoft Internet Explorer, proslulý z období „válek prohlížečů“ a také pro svou nízkou bezpečnost. Většina verzí MSIE se také vyznačuje relativně špatnou podporou internetových standardů, díky čemuž se MSIE stal doslova noční můrou kodérů. MSIE stále používá většina uživatelů a je tedy nutné pro něj stránky optimalizovat, což jednotlivé projekty prodražuje z hlediska kódování až o 30 %. Ve webdesignérské komunitě je MSIE též často označován zkratkou JESPR (JEdiný Správný PRohlížeč), čímž se vyzdvihuje neochota některých majitelů webů investovat do přístupnosti webu a jeho optimalizace pro alternativní zařízení (v této oblasti jsou zvláště proslulé některé banky provozující internet banking, který bez MSIE nepracuje). Stejně tak je zkratka JESPR spojována s méně znalými uživateli internetu. Microsoft Internet Explorer
Multikino (multiplex) Multikino (někdy též multiplex) je komplex obsahující více jak 8 promítacích sálů. Související dokument: Úvod do reklamy v kinech
MySQL MySQL je švédský databázový server založený na jazyce SQL. Je k dispozici jako open source, tedy program šířený zdarma. K dalším výhodám MySQL patří podpora všech hlavních platforem, vysoký výkon i rychlost a vynikající kompatibilita s jinými systémy, zejména se serverovým programem Apache a skriptováním PHP (dohromady tvří tzv. triádu, trojici programů nejčastěji instalovanou k vytváření databázových aplikací). MySQL se také díky své relativní jednoduchosti poměrně snadno učí. Díky těmto vlastnostem se MySQL prosadila jako univerzální řešení používané na většině internetových projektů a je automaticky dostupná téměř na všech typech webhostingu. Nevýhody MySQL pramení z jejích výhod. Nepodporuje složitější programátorské konstrukce (někdy je možné je obcházet skriptováním) a nemá dostatečný výkon v opravdu náročných (zatěžovaných) webových aplikacích. Tehdy se používají konkurenční databáze, například PostgreSQL nebo Oracle. Přesto je však třeba říci, že MySQL vyhoví ve většině případů.
Nadlinková komunikace Historické označení. Tzv. nadlinková komunikace (eng. above-the-line alias ATL) je forma marketingové komunikace využívající masmédia (televizi, rádio, internet, tisk, outdoor). V dnešní době se ona linka stírá, ztrácí se hranice mezi nadlinkovými (masovými) a podlinkovými aktivitami. Související pojmy: Podlinková komunikace ATS, Above-the-Line
Náklad Celkový počet vytištěných kusů jednoho vydání tiskového titulu. Rozdíl tištěného a prodaného nákladu se jmenuje remitenda. V ČR zjišťuje tištěné a prodané náklady audit ABC ČR. Pokud tištěný náklad není auditován, je třeba brát údaj vydavatele s rezervou: ne vždy vydavatelství tiskne přesně ten počet kusů, který udává. Je to dáno sezónními vlivy, reálnými prodeji a dalšími faktory. Související pojmy: ABC ČR Čtenost Náklad, prodaný Remitenda
Nekalá soutěž Nekalou soutěž v reklamě a marketingu lze rozdělit do následujících kategorií: Zdroj: FinExpert.cz
Net Reach Procento cílové skupiny zásáhnuté během kampaně alespoň jednou. Příklad: Net Reach 86% znamená, že 86% dotyčné cílové skupiny vidělo z celé kampaně alespoň jeden TV spot.
NetMonitor NetMonitor je velmi rozsáhlý výzkumný projekt, jehož cílem je poskytnout informace o návštěvnosti internetu v České republice a sociodemografickém profilu návštěvníků v České republice. Zadavatelem projektu je SPIR (Sdružení pro Internetovou Reklamu). Realizátorem projektu je společnost MEDIARESEARCH, a. s. ve spolupráci se společností Gemius S.A.. NetMonitor v sobě spojuje (a propojuje) dva výzkumné projekty, a to Měření návštěvnosti a Výzkum sociodemografie návštěvníků. Měření návštěvnosti Je rováděno na straně měřeného serveru (site-centric). Měření shromažďuje informace o všech návštěvnících serveru. Technologie site-centric využívá systém gemiusTraffic, který je současně používán jako jednotná platforma měření v mnoha zemích střední a východní Evropy. Systém funguje pomocí javascriptových kódů vložených do měřených stránek. To umožňuje získat nejen rozsáhlý soubor dat o návštěvnosti, ale například i údaje zahrnující technické parametry prohlížečů a počítačů návštěvníků. Technologie rovněž umožňuje řešit mnoho metodických a technologických problémů (minimalizuje započítávání provozu způsobeného indexovacími roboty vyhledávačů a jinými automatickými stroji, eliminuje vliv dočasného ukládání stránek do vyrovnávacích pamětí (cache, proxy) apod.) Výzkum sociodemografie návštěvníků Je panelové měření realizované na základě pop-up dotazníků emitovaných na straně měřeného serveru (site-centric) – takové měření nazýváme Pop-Up Panel. Od 1. 7. 2005 je do projektu přidána možnost měření aktivity uživatelů na straně internetového prohlížeče (user-centric) – takové měření nazýváme NetMonitorPanel – a je možné reportovat tzv. sloučená data (propojení Pop-Up Panelu a NetMonitorPanelu). Výzkum poskytuje informace o sociodemografii návštěvníků internetu na základě vzorku návštěvníků (panel). Technologie user-centric využívá lokální aplikace NetSoftware, která je nainstalována na počítačích jednotlivých členů NetMonitorPanelu. Aplikace NetSoftware je používána jako jednotná platforma měření v Polsku. NetSoftware je plug-in do prohlížečů Internet Explorer a Mozilla Firefox sloužící k zaznamenávání aktivity v těchto prohlížečích. Plug-in je založený na technologii BHO (knihovna úzce svázaná s Internet Explorerem), resp. je tento plug-in založen na obdobě této technologie pro prohlížeč Mozilla Firefox. Oficiální stránky NetMonitor.cz Související pojmy: MML TV-Metr Radioprojekt LAE
Netscape Netscape, původně označován jako Netscape Navigator, později jako Netscape Communicator či pouze Netscape s číslovkou 6 a 7 (podle balíku webových programů, v němž byl obsažen) je dnes již zastaralý internetový prohlížeč, který pomáhal formovat internet, tak jak ho známe. První verze prohlížeče Netscape vycházející v letech 1994 až 1996 byly u uživatelů oblíbenější než do té doby málo používaný Microsoft Internet Explorer. V následujících letech však proběhla tzv. „válka prohlížečů“, během níž Microsoft se svým produktem prohlížeč Netscape vytlačil, především díky faktu, že Internet Explorer byl automaticky instalován na počítače s operačním systémem Windows. Internet Exploreru pomohlo i to, že prohlížeče Netscape byly postaveny na zastaralém vykreslovacím jádru, jehož kompletní přestavba trvala příliš dlouhou a navíc se proti plánům ještě zpozdila. Výsledkem této přestavby byl však vznik vykreslovacího jádra Gecko (v té době již pod open source licencí), na němž je postaven dnes tak populární prohlížeč Firefox (a mnohé jiné prohlížeče, mimo jinými i Netscape Browser jako nepřímý pokračovatel tradice prohlížečů Netscape).
Network marketing Viz MLM - Multi Level Marketing.
Neuromarketing Nové interdisciplinární marketingové odvětví pracující s nejnovějšími výzkumy z neuropsychologie. kognitivní psychologie a neurověd. Využívá lékařskou technologii „magnetické rezonance“ fMRI a dalších technologií scanování mozku. Vědci měří změny aktivit v určitých částech mozku a zjišťují, proč spotřebitel dělá rozhodnutí která dělá a jaká část mozku mu říká aby to udělal. Neuromarketing je pak aplikací těchto poznatků do libovolné oblasti marketingu: packaging, výzkum a vývoj, marketing communications, tvorba komunikačních konceptů atd. atd. Např. slovní reakce na otázku „Líbí se Vám tento produkt?" nemusí vždy odpovídat skutečnosti. Tato znalost pomůže vytvořit efektivnější produkty a služby, marketingové kampaně mohou být zaměřené více na přímé reakce mozku. Neuromarketing marketérovi řekne na co spotřebitel reaguje, zda je to barva obalu, zvuk který vydává krabice při pohybu, nebo, je to pocit „něčeho“ co jiný spotřebitel nemá.
Neuroplanning Neuroplanning je metoda optimalizace mediálních (komunikačních) kampaní na základě nejnovějších výzkumů z oblasti neurologie, psychologie a marketingu. Součást neuromarketingu.
Newsletter Forma komunikace se zákazníky. Tištěný nebo elektronický (e-mailový) přehled novinek pravidelně zasílaný klientům.
Newsletter Newsletter je anglický termín označující elektronický zpravodaj (news = novinky, letter = dopis). Jde o emaily, obvykle ve formátu HTML, pravidelně zasílané přihlášeným odběratelům. Newsletter patří k moderním, levným a účinným marketingovým nástrojům. Nezávisle na typu komunikace (B2C, B2B) plní newsletter tyto úkoly: připomíná existenci firmy předává informace zákazníkům či zájemcům zvyšuje důvěryhodnost značky vede čtenáře k objednání výrobku či služby získává zpětnou vazbu Newsletter však lze s výhodou nasadit i při dalších speciálních příležitostech, např. při budování komunity. Důležité je, aby newsletter poskytoval užitečné informace, jen tak může plnit marketingové cíle. V opačném případě si lidé rychle newsletter odhlásí, případně se sníží důvěra ve značku. Velký význam má i samotné provedení newsletteru, jeho kreativita, velikost, sémantika a další vlastnosti samotného emailu. Značnou roli hraje i čas odeslání newsletteru, vyhodnocování jednotlivých kampaní a další technologické aspekty. Podle zákona je nutné newsletter a další elektronickou poštu zasílat pouze přihlášeným čtenářům, tedy lidem, kteří k tomu dali prokazatelný souhlas. Jinak jde o rozesílání spamu, za což hrozí pokuty. Nejjednodušším způsobem, jak umožnit přihlašování newsletteru, je umístit na web formulář spolu s ukázkovým číslem. Může zde být umístěn i archív newsletteru, který zpřístupní rozesílané informace i nepřihlášeným čtenářům. Naše doporučení: přihlašte si na ukázku newsletter společnosti Adaptic!
Oční kamera Speciální kamera snímající pohyb očí. V reklamě se využívá pro zjištění intenzity pozornosti "zákazníka" v určitém médiu.
Off screen Pojem se používá u kinoreklamy. Jedná se o všechny formy reklamy v kině mimo plátno (promo akce, potisky vstupenek, atd.).
Off time Off time je čas mimo prime time (hlavní vysílací čas) v televizi nebo rádiu. Někdy též off prime. Např. české komerční TV stanice považují za prime time čas mezi 18:00 a 23:00. U rozhlasu se prime time uvádí v rozsahu 6:00-10:00 hodin ráno.
Off-page faktory Off-page faktory (někdy také offpage faktory či off page faktory) jsou činiteli, podle nichž vyhledavače určují umístění stránky ve výsledcích vyhledávání a které se nenacházejí přímo na hodnocené stránce. Off-page faktory mají vhledem ke své horší ovlivnitelnosti většinou větší váhu než on-page faktory. Hlavními off-page faktory jsou především kvalitní zpětné odkazy. Důležitá je nejen kvantita (celkový počet), ale i jejich kvalita (z jak důležitých stránek přicházejí), např. PageRank. Značný význam má text odkazu i jeho nejbližší okolí. Mezi off-page faktory patří také relevance odkazující stránky, tématická příbuznost odkazujícího webu, pravděpodobně je důležité i stáří odkazu a jeho vznik v reakci na změnu odkazovaného dokumentu. Váhu odkazu nejspíš ovlivňují také jeho umístění na stránce, umístění odkazující stránky ve struktuře webu a spousta dalších faktorů. Mezi off-page faktory se obvykle počítají i vnitřní odkazy v rámci celého webu. Příkladem takových off-page faktorů z oblasti informační architektury mohou být třeba hloubka zanoření ve struktuře webu, dostatečné prolinkování se souvisejícími dokumenty, či odkazy na nadřazené stránky v hierarchii webu, minimálně na homepage. Informační architektura webu také ovlivňuje přerozdělování PageRanku (většinou se vyplatí budovat spíše weby s „plochou“ strukturou) a jeho celkovou kumulaci.
Off-trade Prodej (např. alkoholu) v obchodech, v balení, tedy mimo restaurace, kavárny, hotely, občerstvení apod. Srovnejte s On-trade
On-page faktory On-page faktory (někdy také onpage faktory či on page faktory) jsou pojmem z oblasti optimalizace pro vyhledávače (SEO). Označují se tak faktory přímo spjaté s obsahem a kódem stránky a jejím umístěním v rámci celého webu (narozdíl od off-page faktorů). Pečlivé vyladění on-page faktorů může velice příznivě ovlivnit hodnocení stránky vyhledávači a tím i její umístění ve výsledcích vyhledávání. To platí zejména pro méně konkurenční oblasti. On-page faktory lze rozdělit do několika hlavních kategorií. Sémantikou stránky máme na mysli především správné používání HTML značek z hlediska jejich významu, např. <h1> pro označení hlavního nadpisu, <strong> pro zvýraznění atd. Vyhledávač tak pozná, které části stránky jsou jak důležité a čeho se tedy daná stránka týká. Kvalitou kódu myslíme jeho strukturu (např. obsah by měl předcházet navigaci), validitu (pokud je stránka plná chyb, robot ji nemusí přečíst), absenci neplatných odkazů, celkovou přístupnost webu (vyhledávací roboti například neumí JavaScript) a spoustu dalších. Mezi on-page faktory tohoto typu pravděpodobně také patří poměr textového obsahu k délce celého kódu. Hodnota textů z pohledu vyhledávače je určena především přítomností příslušných klíčových slov, jejich rozmístěním (např. v titulku, hlavním nadpisu) a hustotou (není tak důležitý počet, jako poměr k ostatním slovům). Patří sem i frekvence tzv. stop slov (např. některých zájmen). Předpokládá se, že tyto on-page faktory také ovlivňuje existence příbuzných slov v textu. Kromě těchto tří kategorií však existuje spousta dalších on-page faktorů, které ovlivňují pozice stránky ve vyhledávači. Příkladem takových on-page faktorů může být třeba klíčová slova v URL dokumentu, stáří stránky, častost jejích úprav nebo délka existence celé domény. Předpokládá se, že vyhledávače dnes berou při hodnocení v úvahu více než 150 faktorů.
On-trade Prodej (např. alkoholu) v hotelech, restauracích, kavárnách. Prodejní kanál. Srovnejte s Off-trade
OOH formy reklamy které působí mimo domov cílové skupiny. Široký pojem, zahrnující Outdoor i Indoor. Související pojmy: Indoor Outdoor Out Of Home
OOTB Formát internetové reklamy. Malý objekt, který se pohybuje nebo "poletuje" po stránce a po určité době zmizí. Související pojmy: Ahead Full Banner Leader Board Big Square Square Skyscraper Sticked banner i-Layer Interstitial Cosmic cursor Watermark Skinning Direct mail Videobanner Více Internetový marketing Úvod do internetového trhu Out of the Box
Open rate Open rate je pojmem z oblasti email marketingu. Jde o jeden z ukazatelů vypovídajících o účinnosti dané reklamní kampaně. Open rate ukazuje počet uživatelů, kteří si odeslaný email skutečně otevřeli. Open rate se udává v procentech a počítá se jako poměr otevřených emailů k neotevřeným, počítáno pouze z emailů, jež byly skutečně odeslány. V průměru se open rate pohybuje okolo padesáti procent, v závislosti na typu kampaně a z ní vyplývajících příjemcích emailů. Open rate také částečně závisí na technickém vybavení příjemců. Zajímavé také je, že v oblasti B2B je obvykle průměrný open rate o něco vyšší než v segmentu B2C.
Open source Open source (někdy také open-source) je označení programů, jejichž zdrojový kód byl poskytnut dalším vývojářům, kteří jej mohou studovat a většinou i upravovat a dále vylepšovat. V přesnějším smyslu se jako open source označují progamy, které jsou vyjíjeny pod některou z licencí, jež certifikovala organizace Open Source Initiative. Open source zároveň často znamená také šíření výsledných programů zdama. Takové podmnožině open source programů se říká svobodný software a většinou je vyvíjí komunita složená z dobrovolníků. V případě, že program pod svobodnou licencí vyvíjí (nebo jeho vývoj alespoň koordinuje) komerční organizace, vydělává na souvisejících službách (např. na podpoře), nikoliv na prodeji samotného softwaru. K open source patří například operační systémy Linux či FreeBSD, webový server Apache, skritpovací jazyky PHP či Python, databáze MySQL či PostgreSQL nebo třeba internetový prohlížeč Firefox.
Opera Opera je moderní multiplatformní internetový prohlížeč, používaný nejen na počítačích, ale často také na různých mobilních zařízeních. Příčinou je vysoká rychlost Opery (v níž poráží nejen zastaralý prohlížeč Internet Explorer, ale i rychlejší Firefox) a její celkově nízké nároky na paměť. K výhodám Opery patří i dobrá nastavitelnost, uživatelská přívětivost, snadné ovládání (například tzv. gesta myši) a důsledná podpora internetových standardů organizace W3C. Velký důraz je kladen i na bezpečnost Opery. Operu vyvíjí norská společnost Opera software (dříve Televerket) od roku 1992. O tři roky později začala být Opera určená pro osobní počítače šířena zdarma a stala se tak významnou konkurencí pro ostatní prohlížeče.
OTC Přípravky, léky, kojenecká strava prodávaná "přes pokladnu," ve volném prodeji. Opak je prodej na předpis - Prescription. Over The Counter
OTH Průměrný počet poslechů reklamy příslušníkem cílové skupiny během kampaně nebo určitého období. Související pojmy: Net Reach Rating Frekvence Efektivní frekvence Research Afinita GRP - Gross Rating Point TRP - Target Rating Point OTS Opportunity to Hear
OTS Udává, kolikrát měl příslušník cílové skupiny zasažený kampaní průměrně možnost shlédnout reklamní sdělení - během kampaně nebo určitého období. Důležitá jsou slova "měl možnost." OTS tedy vypovídá o teoretické možnosti reklamu vidět. Neříká nám nic o tom, zda divák reklamu zaznamenal - byl jen vystaven zásahu. Kolikrát, to nám říká právě OTS. Vypočítá se jako podíl TRP a Net Reache v konkrétní cílové skupině. OTS = TRPs/Net reach Související pojmy: Net Reach Rating Frekvence Efektivní frekvence Research Afinita GRP - Gross Rating Point TRP - Target Rating Point OTH Opportunity to See
Outdoor Venkovní reklama - billboardy, bigboardy, outbannery, CLV, atp. Vize viz: úvod do outdoorového trhu Venkovní reklama
Outsourcing Pojmem outsourcing se obecně označuje zajištění určité části činnosti firmy jinou, externí organizací. Zjednodušeně tedy outsourcing představuje jakýsi pronájem externích zdrojů. Smyslem outsourcingu je nedělat to, co pro nás může zajistit někdo jiný levněji, a raději se soustředit na tu oblast podnikání, v níž sami vynikáme. Outsourcing také umožňuje přechodně zvýšit kapacity firmy a vyhovět tak náhlé poptávce. V oblasti webdesignu má outsourcing dlouhou tradici a dalekosáhlé využití. Častý je outsourcing jednotlivých součástí webu, firmy si tak u nás nechávají zpracovat např. grafický návrh, šablony WWW stránek či programování webových aplikací. Vyplatí se to, pokud vám chybí jeden schopný člen týmu, např. grafik či programátor. Běžný je také outsourcing celých webových prezentací. Velká reklamní či internetová agentura tak vlastně přepustí zakázku menšímu studiu, zároveň však dohlíží na kvalitu výsledného produktu. Outsourcing tak umožňuje menší firmě získat zakázku, k níž by se jinak nedostala a větší firma získává svůj podíl na zisku, aniž by se musela hlouběji zabývat pro ni příliš malou záležitostí. Spokojený je nakonec i zákazník, jemuž outsourcing umožní získat web levně, avšak s jistotou kvality garantované větší firmou. Pojem outsourcing pochází z anglického jazyka, kde vznikl spojením dvou slov – out (vnější) a source (zdroj).
Page View Shlédnutí (internetové/webové) stránky.
PageRank PageRank (někdy též Page Rank) je pojem z oblasti optimalizace pro vyhledávače (SEO). Označuje se tak propracovaný algoritmus vyhledávače Google, jenž každé webové stránce s vlastním URL přidává číselné ohodnocení, které vypovídá o její kvalitě v rámci struktury ostatních okolních stránek (tzv. odkazové sítě). Zdůrazňujeme, že PageRank se týká každé jednotlivé stránky, nikoliv celé domény. PageRank vychází z předpokladu, že o kvalitě stránky vypovídá počet zpětných odkazů ze stránek ostatních. Pokud tyto odkazy navíc vedou z kvalitních stránek (tj. ze stránek majících vysoký PageRank), PageRank naší stránky se tím ještě zvyšuje. Pokud však odkazující stránka obsahuje více odkazů, „předávaný“ (ve skutečnosti se PageRank nepředává, odkazující stránka nic neztrácí) Pagerank se dělí tímto počtem odkazů. Výše zmíněná pravidla jsou však pouhým zjednodušeným pohledem na PageRank, skutečnost je jako obvykle o něco komplikovanější. Pokud se vám i tak zdají příliš složitá, zkuste si představit člověka, který kliká na náhodně vybrané odkazy. PageRank určité stránky je pouze matematickým modelem pravděpodobnosti, že takový uživatel na tuto stránku přijde. Google používá PageRank nejen při rozhodování, kde se stránka umístí ve výsledcích vyhledávání, ale určuje podle něj i frekvenci indexace a ochotu vyhledávacího robota procházet podstránky daného webu. Podobně to dělají i další vyhledávače se svými ranky (např. JyxoRank či S-rank Seznamu). Skutečný PageRank používaný vyhledávačem se nedá zjistit (pro tvůrce webu by bylo snazší manipulovat s výsledky vyhledávání), dostupná je pouze jeho aproximace nazývaná GTPR (toolbar PageRank). Zajímavé také je, že ani samotný Google už dnes nepoužívá pouze zde popsaný PageRank (označovaný někdy za klasický), ale s velkou pravděpodobností používá celou řadu dalších ranků, z nichž některé jsou provázány i na obsah stránek. Název veličiny PageRank je dle vyhledavače Google odvozován od jména jednoho z jeho tvůrců, Larryho Page, který jej společně se Sergeyem Brinnem vymyslel, nejde tedy o „hodnocení stránky“, jak bývá PageRank často mylně překládán.

page: 1 2 3 4 5 6